Hint Yağı ve Zeytinyağıyla Saç Bakımı

Kolesterolü düşürmekten kabızlığa kadar pek çok sorun için kullanılan Hint yağı ve zeytinyağı, saç sağlığı içinde faydalıdır ve saçların daha parlak görünmesini, daha sağlıklı uzamasını, nemli kalmasını ve kırıkların azalmasını sağlar. Bu iki yağı karıştırarak saç derinize düzenli olarak masaj yapmak saç derisinde oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı koruma sağlar ve kepeği azaltır.

Hint Yağı, Zeytinyağı ve Saça Faydaları

Yoğun bir yağ olan Hint yağı ile sarı renkli zeytinyağı, doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Benzer özelliklere sahip olan bu yağlar aynı zamanda iyi birer yağ asidi kaynağıdır. Cilt ve saç üzerinde kullanıldığında besleyici, nemlendirici özellikleri ile en az pahalı kozmetik kremler kadar fayda sağlarlar.

Hint Yağı: Yüksek oranda omega 9 yağ asidi içeren Hint yağı çok iyi bir nemlendiricidir. Saç derisini yumuşatıp kökleri güçlendirirken saç tellerini besleyerek kırılmalara karşı korur. Düzenli olarak kullanıldığında saç tellerini kalınlaştırarak saça hacim verir. Seyrelen bölgelerdeki köklere destek olarak yeniden saç oluşumunu teşvik eder. Hint yağında bulunan risinoleik asit anti mantar özelliktedir ve saçı olumsuz etkileyecek saç derisindeki mantar oluşumunu engeller.


Zeytinyağı: Fenol ve E vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı aynı zamanda mantar oluşumuna karşı kullanılabilir. Anti bakteriyel özelliği ile saç köklerini bakteri nedeniyle oluşan cilt hastalıklarına karşı korur. Düzenli kullanım sonucu daha parlak ve hacimli saçlar elde edilebilir. Zeytinyağı doğal bir nemlendirici olarak saç ve saç derisinde kullanılabilir.

Saç bakımında zeytinyağı veya Hint yağı kullanacaksanız herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmamış doğal, organik olanlardan satın alın. Marketlerde bulunan “ekstra virgin” zeytinyağları diğer yağlara göre daha az işlemden geçirildiği için tercih edilebilir. İki yağı ayrı ayrı ya da eşit miktarda karıştırarak haftada 2-3 kez saç derinize masaj yapın ve saçlarınıza sürün. Etkisini göstermesi için 20-30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Saç uçları güneş ya da kuru hava nedeniyle çok kuruyorsa eve geldiğinizde bir parça zeytinyağını uçlara sürerek saç tellerini kırılmaya karşı koruyabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın