Hızlı Saç Uzatmak İçin Lavanta Yağı

Doğal bitki yağları, saçı güçlendirerek daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesi size ailenizden miras kalmış olabilir ancak alopesi gibi bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıkları da saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Lavanta yağı, alopesi nedeniyle meydana gelen saç dökülmesini yavaşlatmak ve saç oluşumuna destek olmak için kullanabileceğiniz doğal yağlar arasında ilk sıralarda geliyor.

Lavanta Yağının Saça Ne Gibi Faydaları Var?

Saç dökülmesi bazen stres, kaygı ve uykusuzluk sonucunda yaşanabilir. Lavanta çiçeği hoş kokusu ile stresi azaltmada, uykuya geçişi kolaylaştırmada yüzyıllardır farklı şekillerde kullanılmakta. Ayrıca lavanta yağı, saç derisinde oluşan problemler nedeniyle görülen dökülmeleri azaltmada etkilidir ve bu konuda bazı araştırmalar da bulunmaktadır. İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre günlük olarak saç derisine lavanta yağıyla ve diğer esansiyel yağlarla masaj yapanların %44’ünde yeniden saç çıktığı gözlemlemiş. Araştırma da lavanta yağı dışında kekik, biberiye, sedir ağacı yağları kullanılmış ve bu yağlar cildi tahriş etmemesi için jojoba ve üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla inceltilmiş.


Lavanta Yağının Saça Uygulanması

Esansiyel yağlar güçlüdür ve özellikle hassas ciltlerde tahrişe, kızarıklığa yol açabilir. Bunu engellemek için lavanta yağını zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar ile inceltmek gerekir. Lavanta yağıyla saç bakımı yapmak için hazırlayacağınız karışıma 2 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla sedir ağacı yağı ile 4 çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Uygulamadan önce tüm yağları iyice karıştırın.

Karışımı saçların seyreldiği bölgelerden başlayarak tüm saç derinize masaj yaparak uygulayın. Önce cildinizin alerjik bir tepki verip vermediğini görmek için saç derisinde küçük bir bölgeye sürerek 10-15 dakika bekleyebilirsiniz. Ciltte tahriş veya kızarıklık olursa karışıma bir miktar daha zeytinyağı ekleyin.

Doğal yağların saçlardaki olumlu etkilerini görebilmek için en az 6-8 hafta kullanmak gerekmektedir. Her gün ya da haftada 3-4 gün günde 10 dakikanızı ayırarak bu masajı yapabilirsiniz.

, ,

Hızlı Saç Uzatmak İçin Lavanta Yağı İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Uka 14 Kasım 2015 #

  Selam, bu lavanta maskesini yaptıktan sonra saçları kaç dakikadan sonra yıkamalıyız? Sadece saçın diplerine mi çekiyoruz yoksa uçlarına da mı? Teşekkürler.

  • admin 14 Aralık 2015 #

   Makalenin son paragrafını okursanız tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

 2. Nur 21 Ocak 2016 #

  Okuduk ama yıkayın ya da yıkamayın yazmıyor yalnızca masaj yapın yazıyor.

  • admin 16 Nisan 2016 #

   Nur Hanım hangi yağ olursa olsun, yağlı saç masajlarının ardından 15-20 dakika beklenir ve sonrasında saç her zamanki gibi şampuanlanarak yıkanır.

Bir cevap yazın