İlk Kez Saç Boyatacaklara Tavsiyeler

Görünüşünüzü yenilemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden ve en etkili şeylerden biri saç renginizi değiştirmektir. Tek renk ya da gölgeli saç renkleri cilt tonunuza uygun olarak gözlerinizi ön plana çıkarmak için kullanılabilir. Tabii yüz şekline uygun bir kesimde en az seçeceğiniz renk kadar önemli. Eğer saçlarınızı ilk kez boyayacaksanız bunu evde yapmak yerine bir kuaförde yaparak olası felaketlerden korunabilirsiniz. Renk seçiminde ise en önemli iki nokta, ten rengi ve göz rengidir.

İlk Kez Saç Boyama İçin Öneriler

İlk tavsiyemiz saçınızın doğal renginden fazla uzaklaşmadan, bir kaç ton açık veya koyu bir rengi denemeniz. Daha çok farklılık olsun derseniz seçtiğiniz renkle uyum içinde görünecek tonlarda gölgeler kullanabilirsiniz.

Kendi saç renginize yakın bir ton seçerseniz evde de boyayabilirsiniz. Ancak uç ve farklı renk tonları için bir kuaförde boyatmanızı tavsiye ederim.

Sitemizde, diğer internet sitelerinde ya da moda dergilerinde araştırmanızı yapın. Hangi ten tonları için hangi renklerin daha hoş durduğu, göz rengine göre saç rengi seçimi hakkında bilginiz olsun.

Bir ünlüde hoşunuza gitti diye saç rengi seçmeyin çünkü ten ve göz renginiz bu saç için uygun olmayabilir.

İlk kez saç boyama için orta süreli boyalardan seçebilirsiniz. Kalıcı saç boyasına göre daha çabuk çıkan bu boyalar eğer saç renginizden memnun kalmazsanız daha kısa sürede doğal saçlarınıza kavuşmanızı sağlayabilir.

Boyayı evde yapıyorsanız ilk yapmanız gereken saç boyasına karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmektir. Bunun için genellikle saç boyası kutularında “patch test” denilen uygulama ile ilgili detaylı açıklamalar bulunur. Bu adımları takip ederek boyanın uygulandıktan sonra kızarıklığa veya kaşıntıya yol açıp açmadığını görebilirsiniz.


Boyanın kutusunda yer alan renk her saçta aynı görünmeyebilir. Bunu test etmek için ense ya da saçlarınızın çok ön planda olmadığı bir bölge seçerek saçınızın bir tutamında rengi deneyebilirsiniz. Eğer renkten memnun kalmazsanız diğer tonlarını kullanabilirsiniz.

Boyayı saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra uygulamayın. Boya yapılırken saçların korunması için doğal yağa ihtiyaç vardır. Duştan sonra bu yağ en az seviyede olduğu için boya yapılması tavsiye edilmez. Ayrıca saçlarınız ıslak olmamalı.

Saç telleri kalın ya da saçları uzun olanlar boyayı eşit sürebilmek için saçlarını 6-8 tutama ayırabilir. Böylece hangi bölgenin boyaya ihtiyacı olduğu daha rahat görülebilir.

Diğer bir önemli nokta ise boyanın saçlarda ne kadar kalması gerektiğini bilmektir. Bu bilgi boya kutusu üzerinde bulunabilir. Kökler daha kalın ve yoğun olduğu için rengi daha çok emer. Boyanın uç ve alt kesimlerde aynı sürede kalması uçların daha açık tonlarda olmasına neden olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın