İncelen Saçlar İçin Öneriler

Saç dökülmesi ihtimali pek çok insanı paniğe sürükleyebilir. Günde 100 adet saç teli kaybetmek normaldir ve bu rakam yaz aylarında biraz daha artabilir. Bunun dışında incelen saçlar daha zayıf görünebilir ve kökler zayıflayarak dökülme artabilir. Seyrelen saçlar için öncelikli olarak yapılması gereken dengeli bir beslenme ile saçlara faydalı B kompleks, A, C, E, D vitaminlerinin ve minerallerin tam olarak alınmasıdır. Bu, kısa sürede saç dökülmesini tamamen kesip hacim vermez ancak 2-3 ay gibi bir sürede etkisini kesinlikle gösterecektir.

İncelen Saçlar İçin Ürünler

Eczanelerde, kozmetik mağazalarında farklı markaların onlarca saç bakım ürününü bulabilirsiniz. Bu ürünler “hiçbir zaman işe yaramaz” demiyorum ancak “her zaman işe yarar”da diyemem. Sonuçta bu ürünler incelen saçlarda geçici bir iyileşme sağlayabilir ancak sadece bu ürünlere güvenmek uzun dönemde saç sağlığı açısından doğru olmaz. Bazı ürünler saç derisinde alerjik tepkilere neden olabileceği için yarardan çok zarar getirebilir. İncelen saçlar için bir bakım ürünü almak istiyorsanız organik ve doğal içeriği olanları tercih edin. Saçlarınız eski sağlığına kavuşana kadar boya gibi yıpratıcı uygulamalardan uzak durun.


Saçlarınıza İyi Davranın

Saçınıza şekil verirken kullandığınız saç köpüğü, spreyler veya jöle gibi ürünler çok sayıda kimyasal madde içerir. Eğer bu ürünleri düzenli olarak kullanıyorsanız bir süre sonra saçlarınızın incelmesine, donuk ve sağlıksız görünmesine neden olabilirler. Bu tip ürünleri mümkün olduğu kadar az kullanmaya çalışın. Aynı durum ısıyla çalışan kurutma makinesi, saç maşası, fön makinesi gibi cihazlar içinde geçerli. Bu cihazların sık kullanımı saçları kurutarak uçlarının kırılmasını arttırır. Sıkı atkuyruğu ve çok sayıda firketeyle tutturulmuş saç modellerinden kaçının. Bunlar saçları kırabilir ve köklerini zayıflatır.

İncelen Saçlar İçin Maskeler

Yumurta akı veya sarısı gibi saça protein takviyesi yapan doğal maskeleri, zeytinyağı veya badem yağı gibi saç derisini yumuşatan, saç tellerine yumuşaklık veren ve kırılmalara karşı koruyan doğal yağları kullanabilirsiniz. Bu gibi doğal bakımlar hemen sonuç vermediğinden, sıkılmadan 4-5 hafta boyunca haftada 2 gün uygulamaya çalışın.

,

İncelen Saçlar İçin Öneriler İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. mustafa 05 Ağustos 2013 #

    Benim şaç tellerimde incelme var son 1 senede ve döküntü de var ne yapmam lazım artı saç dipleri bildiğimiz sıvı yağ gibi oluyor bazen.

  2. Recep Orkun Kabalak 08 Haziran 2016 #

    Merhaba Sevgili Saç Port
    Ben 22 yaşında bir gencim.İki sene öncesine kadar gür saçlara sahiptim.Şuan saç tellerim zayıfladı.Piyasa da ki hangi ürünleri kullanarak gürleştirebilirim?
    İlginize teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın