Isırgan Yağının Saça Faydaları

Isırgan yağının saça faydaları konusunda herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın, pek çok marka günlük şampuan ve saç bakım kremleri içerisinde ısırgan özü veya yağı kullanmaktadır. Halk arasında popüler kullanımı ise, saç dökülmesini yavaşlatmak ve incelen saçları tekrar eski haline getirmek içindir. 30’dan fazla çeşidi bulunan ısırgan bitkisi, genetik olarak meydana gelen saç dökülmesine bir çare olmayabilir ancak çevresel faktörler nedeniyle yaşanan saç dökülmesini yavaşlatabilir.

Isırgan Otuyla Saç Bakımı

Saç ürünleri üreten farklı markaların ısırganlı şampuan ve bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Kendiniz, evde bakım yapmak istiyorsanız ısırgan yağıyla haftada 1-2 kez saç derinize masaj yapabilirsiniz. Yağı, parmak uçlarınızla saç derisine iyice yedirdikten sonra başınıza bir havlu sarın ve 1 saat kadar bekletin. Daha sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınız çok yıprandıysa bu uygulamayı geceden yapıp sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunun dışında doktorunuza danışarak düzenli olarak ısırgan otu kapsülü kullanabilirsiniz.


Isırganın Yan Etkileri

Isırgan yağı veya ısırgan kökünün kullanımı mide krampları, ciltte kaşıntı, vücudun fazla su tutması gibi yan etkilere neden olabilir. Emzirme ve gebelik dönemindeki kadınlara ısırgan kapsülü tüketmeleri önerilmemektedir. Bu kapsüller ayrıca kan inceltici ilaçlar ve bazı diğer ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden düzenli olarak ilaç kullananlar ısırgan takviyesi almaya başlamadan önce doktora danışmalıdır. Saç derinizde harici olarak kullanacağınız ısırgan yağının herhangi bir yan etkiye neden olup olmadığını görmek için saç derisine sürmeden önce elinizin üst kısmına bir parça sürüp 1-2 saat bekletin.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın