Isırganın Saça Faydaları

Birçok toplumda romatizma ağrıları, böcek sokması, egzama, gut, anemi, kas kasılmaları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ısırgan özellikle son 10 yıldır pek çok saç bakım ürününde de kullanılmaya başlandı. Isırganın saça faydaları arasında ilk sırada, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine neden olan hormon dengesizliklerini düzenlemesi ve özellikle saç dökülmesinden sorumlu olarak gösterilen DHT (Dihidrotestosteron) hormonunun üretimini azaltması olarak gösteriliyor.

Isırgan ve Saç Sağlığı

DHT hormonu gıdalar yoluyla alınan vitamin ve minerallerin saç köklerine ulaşmasını engelleyerek saçları zayıflatır ve zamanla seyrelmesine neden olur. DHT hormonunun vücut tarafından üretimini dengelenerek yaşla birlikte gelen saç kaybı büyük oranda önlenebilir.

Isırganın Saçta Kullanımı

Piyasada pek çok markanın ısırganlı şampuanlarını bulabilirsiniz. Bu şampuanların organik olanları saç dökülmesine karşı bir miktar koruma sağlayacaktır. Isırgandan yararlanmak için her gün 2-3 bardak ısırgan çayı tüketebilirsiniz. Eczanelerde satılan ısırgan kapsüllerinden doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.


Eğer ısırganı direk saçınız üzerinde kullanmak isterseniz ısırgan yağıyla saç derinize masaj yapın ve bir tülbent sararak gece bekletin. Sabah normal bir şampuanla çıkarabilirsiniz. Haftada bir yapacağınız ısırgan bakımı 3-4 hafta sonra saçlarınızın daha parlak ve dolgun görünmesini sağlayacaktır.

Isırganın Yan Etkileri

Isırgan otu ürünlerinin aşırı tüketimi mide kramplarına, cilt tahrişine, vücudun su tutmasına ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa ısırgan çayı içmeye başlamadan veya ısırgan kapsülü kullanmaya başlamadan önce olası yan etkilerinden korunmak için doktorunuza danışmalısınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın