Kabak Çekirdeğinin Saça Faydaları

Kabak çekirdeği vücudumuz için gerekli pek çok mineral için iyi bir kaynaktır. Bu minerallerin düzenli olarak alınması genel sağlığımıza katkıda bulunurken eksikliklerinin ilk belirtileri saçlarda ve ciltte görülür. Vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenme kısa bir süre içinde saçların kurumasına, kırılganlaşmasına ve solgun görünmesine neden olabilir. Kabak çekirdeği yerken dikkat edilmesi gereken nokta aşırıya kaçmamak çünkü yüksek kalori ve yağ içeriyor. Günde 1 avuç yemek çekirdeğin faydalarını almak için yeterli olacaktır.

Kabak Çekirdeği ve Saçlar

Kabak çekirdeğinde sağlıklı yağ asitleri, A, B6 ve C vitaminleri bulunur. Tüm bu vitaminler saç sağlığını geliştirmek için önerilen vitaminler arasındadır. Ayrıca demir ve kalsiyum, magnezyum, çinko açısından zengin olan kabak çekirdeği saçların sağlıklı uzamasına katkıda bulunabilir. Ancak kabak çekirdeğinin saça faydaları arasında ilk sırada içindeki “cucurbitin” adlı bileşen sayılıyor. Cucurbitin’in saç dökülmesini yavaşlattığı ve dökülen bölgelerde saç çıkmasına yardımcı olduğu belirtiliyor.


Tabii söz konusu olan genetik saç dökülmesi ise bunu kabak çekirdeği veya diğer yöntemlerle durdurmak pek mümkün değil. Uzmanlar kabak çekirdeğinin sadece yetersiz beslenme, uzun süren hastalık, stres ve hormon düzensizlikleri nedeniyle görülen saç dökülmesi için etkili olabileceğinin altını çiziyor.

Kabak çekirdeğinin saç dökülmesini yavaşlatma üzerine 2. etkisi saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında gösterilen androjen ve testosteron hormonlarını dengelenmesinden kaynaklanıyor.

Her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyerek sağlıklı saçlar ve saç dökülmesine karşı ilk adımı atabilirsiniz ama kısa sürede mucizevi sonuçlar beklemeyin. Gıdaların saça olumlu etkileri ancak 8-10 hafta sonra görülmeye başlanabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın