Kepek Saç Döker mi?

Kepek saç dökülmesine direk etkili olmaz ancak saç köklerinin zaman içinde zayıflamasına neden olarak koparak dökülmeleri arttırabilir. İleri derecede kepek sorunu dahi saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmemektedir. Ancak kepek nedeniyle saç derisini sürekli kaşımak tahrişe neden olabilir. Saç derisindeki kaşımaya bağlı tahriş nedeniyle dökülen saçların yerine zaman için yenileri çıkacaktır.

Kepek Tedavisi İçin

Kepek nedeniyle saç dökülmesinden endişe diyorsanız kepek tedavisi için bazı adımlar atmanız gerekir. Eğer hafif dereceli kepek sonunuz varsa kepek için özel formüle edilen şampuanlardan kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar saç derisindeki bakterileri ve ölü deri hücrelerini temizlerken kuruluğu alır. Saç derinizde mantar gibi cilt hastalıkları varsa bunlar da kepeğe yol açabilir. Bu tip cilt sorunları için doktorunuzdan merhem isteyebilir ve kortizon kremler kullanabilirsiniz.


Saç Dökülmesinin Gerçek Nedenleri

Saç dökülmesi yaklaşık %95 oranında genetiktir ve babanızda veya büyük babanızda saç dökülmesi varsa sizin de saçlarınızın dökülme olasılığı çok yüksektir. Bunun dışında kalan aşırı stres, kötü beslenme, çevresel faktörlerin de saç dökülmesini arttırdığı biliniyor. Saç dökülmesine neden olan hastalıklar arasında ise trioid bozuklukluları, hormonal değişiklikler ile bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gösteriliyor.

,

Kepek Saç Döker mi? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. funda 22 Ağustos 2014 #

    Saçım çok dökülüyor ve bunun için ne yapmalıyım?

  2. nurdan 16 Aralık 2014 #

    Saçım benimde dökülüyor kepek var ama lütfen biri de böyle bir sorunla karşılaştıysa bana da bir şey söylesin.

Bir cevap yazın