Keten Tohumu Yağının Saça Faydaları

Beslenmenize özen göstermek sağlıklı saçlara kavuşmak için atacağınız en büyük adımdır. Çünkü saçların sağlıklı olması için dışarıdan yapılan müdahaleler bir yere kadar, geçici etki sağlarken, gerekli vitamin, protein ve minerallerin alındığı beslenme programı saçların görünümünde kalıcı etki yaratır. Omega yağ asitleri bakımından zengin keten tohumu yağı da bu özelliği ile saç bakımında kullanabileceğiniz doğal yağlar arasında yer alıyor.

Keten Tohumunun Saça Etkileri

Düzenli olarak keten tohumu yağı tüketmek saçlarınızı 4-6 hafta içerisinde gözle görülür oranda parlaklığa ve yumuşaklığa kavuşturur. Gıdalar yoluyla alabilir ya da direk saç tellerinde ve saç derisinde kullanabilirsiniz. Saç derisini yumuşatır, kepeği azaltır ve aşırı kuruluk nedeniyle saç köklerinin zayıflamasını engeller. Ancak kepek için doktorunuzun tavsiye ettiği bir merhem ya da özel bir şampuan kullanıyorsanız keten tohumu yağıyla bakım yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Saç Dökülmesine Karşı Keten Tohumu Yağı

Saç dökülmesinin farklı nedenleri olabilir, ancak büyük çoğunluğu kalıtsaldır ve geri çevrilmesi -henüz- mümkün değildir. Kalıtsal özellikler dışında kalan nedenler için keten tohumu yağı bir çözüm olabilir. Örneğin saçlarınız güneşten kuruduysa keten tohumu yağıyla nemlendirip güçlendirebilirsiniz. Bu, kırıkların artmasını da önleyecektir. Veya saç derisinin aşırı kuru olması, saç föliküllerini yıpratıp sürekli saç derinizi kaşımanıza neden oluyorsa haftada 1-2 kez keten tohumu yağıyla saç derinize masaj yapabilirsiniz.


Nasıl Uygulanır?

Gıdalar yoluyla tüketmeniz ilk tavsiye edilen kullanım biçimi. Çünkü içerdiği esansiyel yağ asitleri, saçlara olduğu kadar diğer doku ve organlarda faydalı. Diğer kullanımı ise harici olarak saça ve saç derisine uygulamak. Bunun için saçınızın uzunluğuna göre keten tohumu yağını bir kaseye alın ve önce parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak tüm saç derisine sürün. Kalan yağı köklerden başlayıp uçlara kadar yayın ve 20-30 dakika saçınızda bekletin. Ilık su ve şampuanla temizleyebilirsiniz. Haftada 2-3 kez yapacağınız bu bakım 4-6 hafta içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın