Keten Tohumu Yağıyla Saç Uzatma

Pek çok aktarda keten tohumu yağı bulabilirsiniz. Yağ, ayrıca eczanelerde beslenme desteği olarak kapsül formunda da satılıyor. Keten tohumu yağından faydalanmak için günde 1-2 yemek kaşığı yemeklerle birlikte tüketebilir ya da doktorunuzun tavsiyesi ile düzenli olarak kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağının Saça Etkileri

Keten tohumu içerisinde bolca bulunan esansiyel yağ asidi (alfa linolenik asit) saç ve cilt sağlığı için önemlidir. Bu yağ asidinin eksikliği saç dökülmesine ve saçların yavaş uzamasına neden olabilir. Bu yağ asidi vücut tarafından üretilmez ve gıdalar yoluyla alınması gerekir. Alfa linolenik asit vucudun diğer hücrelerine olduğu gibi saç hücrelerinin yapısını geliştirmeye yardımcı olur.


Keten tohumu yağı içindeki yağ asitleri aynı zamanda strese bağlı saç dökülmesini azaltır ve saç köklerini güçlendirerek saçın uzaması için gereken desteği sağlar. Omega 3 yağ asitlerinin saç dökülmesini ve kelliği engellemedeki etkisi üzerine bazı klinik araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu araştırmalarda yağın kelleşen ve saçın yoğun olarak görüldüğü bölgelerde az miktarlarda olmakla birlikte tekrar saç oluşumunu sağladığı görülmüştür. Ancak araştırma sayısı keten tohumu yağının dökülmeyi tamamen engellediğini söyleyecek kadar yeterli değildir.

, ,

Keten Tohumu Yağıyla Saç Uzatma İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Kübra 16 Mart 2014 #

    Çok güzel saçlarım ipek gibi oldu ve çabuk uzadı.

    • zehra 27 Ekim 2014 #

      İyi günler kübra hanım keten tohumunu nasıl kullandınız?

Bir cevap yazın