Kınanın Saça Faydaları

Kınayı daha çok saçı kimyasal maddeler olmadan, yıpratmadan, doğal yollarla renk vermek için kullanıyoruz ancak kınanın tek özelliği bu değil. Kınanın saça en önemli faydaları saçı nemlendirmesi, yumuşatması ve uçların kırılmasını en aza indirmesi. Saç derisine uygulandığında ise tahrişi en aza indiriyor ve saç derisini etkileyen cilt hastalıklarına ve dolayısıyla kepeğe karşı koruma sağlıyor.

Sağlıklı Saçlar İçin Kına

Donuk görünen, çabuk kırılan ve aşırı kuruyan saçlarınız varsa kınayı deneyebilirsiniz. Saça doğal bir parlaklık veren ve hacim kazandıran kına düzenli olarak kullanıldığında saç derisini temizler ve saç köklerinin hava almasına yardımcı olur. Saç derisinin saç bakım ürünlerinden kalan artıklar, toz ve yağdan temizlenmesi koparak dökülmelerin azalması ve saçın sağlıklı uzaması için son derece önemlidir.

Koparak Dökülmelere Karşı Kına

Saçlarınızı taradıktan sonra tarakta kalan saç teli sayısından şikayetçiyseniz ayda 2 kez kınayla bakım yapabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı hardal yağını 1 çay kaşığı limon ve 1 çay kaşığı yoğurtla karıştırıp saç derinize masaj yaparak sürün. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Aşırı Kuru ve Hacimsiz Saçlar İçin Kına

Kına saçı nemlendirirken saç tellerini sararak koruyucu bir tabaka oluşturur ve saça hacim verir. Kınayı saçlarınızı nemlendirmek için kullanacaksanız 1 gece önceden 1 demlik siyah çay hazırlayın ve kınayı içine atın. Sabah çay ve kına karışımını saçınıza sürmeden önce 1 adet yumurtayı iyice çırparak karışıma ekleyin ve o şekilde saçınızı ve saç derinize sürün. 1 saat beklettikten sonra saçınızı şampuanlayın.


Kepeğe Karşı Kına

Kınanın saç derisini yumuşatması, tahrişi alması ve saç derisini temizlemesi kepeğe karşı en etkili doğal saç ürünlerinden biri olmasını sağlıyor. Kınayla kepek maskesi hazırlamak için 1 avuç çemenotunu geceden suya koyun ve sabah iyice ezin. Daha sonra 2 çay kaşığı kınayla iyice karıştırarak yoğun bir merhem kıvamına getirin. Bu karışımı saç derisize sürüp 1 saat kadar beklettikten sonra şampuanla yıkayın.

Kınanın Saça Uygulanması

Kına saça uygulandığında zengin bir kızıl renk verir. Saçlarınız siyahsa bu kızıl renk sadece dikkatli bakıldığında belli olacaktır. Ancak diğer saç renkleri için aynı durum söz konusu değil çünkü saç teline tutunan kına beyazları kapatırken tüm saça kızıl bir renk verir. Eğer saçınızın renginden memnunsanız kına kullanmanızı önermem çünkü hem kınanın saçtan tamamen çıkması 4-6 hafta sürebilir hem de kınan üzerine boya yapmak mümkün değil. Bu yüzden saçınızda kına kullanmadan önce 2 kez düşünün.

,

Kınanın Saça Faydaları İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. rahşan 12 Şubat 2015 #

  Saçlarım boyadan yıprandı ve kına yapmak istiyorum beyazlar çoğaldı kararsız kaldım yardımcı olur musunuz?

  • elif 27 Şubat 2015 #

   Kına yaptır boya berbat!

   • Hurrem sultan 09 Ekim 2015 #

    Yap evet.

 2. hasret 13 Eylül 2015 #

  Kına çok iyi.

 3. kader 22 Kasım 2015 #

  Merhaba hanımlar öncelikle kapalı bayan olduğumu belirteyim ben saçıma 2 ay da üçüncü kez kına koydum su anda saçımda kurumasını bekliyorum sac rengim ne sarı nede kahverengiydi boyayla uğraşıp saçımı mahvedene kadar kınayı tercih ettim. Gayet de memnunum rengi saçınızın rengine göre değişebilir annemin sacında beyazlar olduğu için onda sarıya meyilli oldu umarım sorularınıza cevap almanıza yardımcı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın