Kırılan Saç Uçları İçin Bakım Önerileri

Kırılan saç uçları sadece saçın sağlıksız görünmesine neden olmaz aynı zamanda sürekli uçlardan kestirmek zorunda kaldığımız için saçın çok daha uzun sürede istediğimiz uzunluğa gelmesine neden olur. Saç uçlarının kırılmasının başlıca nedenleri arasında saç spreyi, köpük ve jöle gibi şekillendirici ürünlerin sık kullanımı, ısıyla çalışan kurutma makinesi ve saç maşasının kullanımı, güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalma, kimyasal maddeler içeren boya, krem gibi saç bakım ürünlerinin sık kullanımı sayılabilir. Bu yazıda kırılan saç uçları için bazı bakım önerilerine yer vermeye çalışacağım.

Saç Uçları Neden Kırılır?

Her saç teli üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Bu koruyucu tabaka saç telinin ucuna doğru incelir ve saç uçlarını olumsuz dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Zaten kök ve telin orta bölümüne kıyasla daha zayıf olan uçlar güneşe, saç düzleştiriciye, boyaya ve diğer saç ürünlerine maruz kaldığında saç teli ikiye ayrılır. Eğer bu kırıklar alınmazsa 1 saç teli daha zayıf 2 saç olarak uzamaya devam eder ve ilerleyen zamanda saçlar daha sık dolanır ve oldukça sağlıksız görünmeye başlar.


Saç Kırıklarından Korunma

Saç kırıklarından korunmanın ilk kuralı saç uçlarını her an nemli tutmak. Bunu yapabilmek için hem saçları kurutan ürünlerden uzak durmalı hem de düzenli olarak doğal yağlarla saçınıza bakım yapmalısınız. Özellikle deniz tuzu ve güneş nedeniyle daha çok kuruyan saçlara yaz aylarında daha sık bakım yapmak gerekiyor. Denizden çıktıktan sonra saçınızı mutlaka tatlı suyla yıkayarak tuzdan arındırın. Güneşte uzun süreler kalacaksanız şapka takın veya koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Saçların kurumasının bir diğer nedeni de saç derisinin kurumasıdır. Saç derisinin kurumasını önlemek için çok sıcak suyla duş almayın, saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Saçlarınızı ıslakken fırçalamayın ve bulunduğunuz ortamdaki havanın yeterli miktarda nemli olmasına özen gösterin.

Saç Kırıkları İçin Bakım

Saç kırıkları için özel olarak üretilen ürünleri eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz. Bu ürünlerin hepsinin işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum ancak böyle bir ürün alacaksanız en azından organik veya hafif, saçı daha da yıpratmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Diğer bir seçeneğinizde doğal yağları kullanarak saçınızı sürekli nemli tutmak. Saçı nemlendirmek için haftada bir badem veya zeytinyağıyla saç derinize masaj yapın daha sonra kökten uçlara kadar sürerek saçınızda en az 1 saat bekletin. Yağı saç uçlarına sürmeyi unutmayın. Eğer tüm saçınıza sürmek için vaktiniz yoksa sadece uçlarına sürebilirsiniz. Yağı çıkarmak için ılık veya soğuk su ile hafif bir şampuan kullanın.

,

Kırılan Saç Uçları İçin Bakım Önerileri İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. beyza 01 Ağustos 2013 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim öncelikle badem yağını ve zeytin yağını ne kadar sürmemiz lazım ve badem yağını fiyatı ne kadar?

 2. cemre 01 Şubat 2014 #

  Teşekkürler çok güzel öneriler.

 3. nazan 06 Temmuz 2014 #

  Çok sağolun.

 4. evindar 14 Mart 2016 #

  Soğan suyu da saçlara iyi geliyor.

 5. Şule Beyaz 07 Haziran 2016 #

  Ek olarak saf Argan yağı ve katkısız keratin ikilisini de deneyin derim. Mucize bir onarıcı etki var.

 6. Feride K. Ilıman 18 Ağustos 2017 #

  Ben de ek olarak özellikle saç uçlarıma soğuk sıkım hindistan cevizi yağı kullnıyorum bu işlem saçımı fön ve boya öncesi korumuş oluyor.Şayet bunu yapmazsanız o zaman saçlar çabucak yıpranıyor ve kırılıyor O zaman da mecburen Liquid Keratin Serum gibi saf bir keratin yüklemesi ancak saçı kurtarabiliyor. Yoksa yağ bakımları işe yaramıyor ve boşuna çok zahmetli oluyor.

Bir cevap yazın