Kuru Saçlar İçin Bakım

Aşırı kuru saçların ana nedeni; sık şampuan kullanmak, güneş, hava kirliliği veya saç derisinde oluşan cilt hastalıklarının bir sonucu olarak yağ üretiminin azalmasıdır. Normal olarak saç derisinin altında üretilen ve buradan saçlara ulaştırılan yağın azalması, saç derisini ve saç tellerini kurutur. Bu kuruluk ise saç köklerini zayıflatırken, saçları kırılmaya karşı dayanıksız hale getirir ve soluk görünmesine neden olur. Kuru saçlar için özel bakım uygulamalarının yardımıyla bu kuruluğun yarattığı olumsuz etkilerden korunabilirsiniz.

Derinlemesine Nemlendirme

Eğer saçlarınız çok kuruysa ve bundan kısa sürede kurtulmak istiyorsanız kuaförünüzde “derinlemesine nemlendirme uygulaması” yaptırabilirsiniz. Bu uygulama ile saçlar kısa sürede nemlenir ve kırık oluşumu azalır. Bu uygulama bütçenize uygun değilse, kozmetik mağazalarında aynı işlemi evde yapmanıza olanak tanıyan saç serumları ve kremler bulabilirsiniz. Bu kremler protein bazlıdır ve protein saç tellerine tutunarak kırılmaya ve çevresel faktörlerin yıpratıcı etkisine karşı koruma sağlar. Bu tip derinlemesine nemlendiren saç kozmetiklerini boyadan yıpranmış saçlar içinde kullanabilirsiniz.


Nemlendirici Saç Bakım Ürünleri

Nemlendirici özelliği bulunan şampuanlardan kullanmaya çalışın. Bazı şampuanlar saç derisini ve dolayısıyla saçı daha fazla kurutur. Ayrıca saçlarınızı her gün şampuanlamak saç derisinde olması gereken yağı tamamen alacaktır. Bu yüzden saçlarınızı gün aşırı şampuanlayın. Banyo yaparken çok sıcak su kullanmayın. Mümkünse saç derisindeki kan akışını hızlandırarak kökleri besleyen soğuk suyla yıkanmaya çalışın.

Doğal Bakım

Yazının başında da belirttiğim gibi saçın kuruluğu saç derisindeki kuruluğun bir sonucudur. Bu nedenle saç derisini yumuşatıcı özelliği bulunan doğal yağlarla yapacağınız bakım bir süre sonra saç tellerini de nemlendirip yumuşatacaktır. Haftada 1-2 kez zeytinyağıyla saç derinize masaj yapabilir ve saç uçlarına bir miktar zeytinyağı sürüp 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Zeytinyağını çıkarmak için hafif bir şampuan kullanabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın