Limonun Saça Faydaları

Genellikle saçların rengini açmak için kullanılan limonun, saç derisine ve saçlara başka faydaları da bulunuyor. Örneğin limon suyuyla saç derisine masaj yapmak, tahrişe neden olan ve saçları zayıflatan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletirken kan dolaşımını arttırarak saç köklerine daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı oluyor. Ayrıca limonu suyla karıştırarak saç derisine sürerseniz kepek sorununu önemli oranda ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlar dışında saçlarınız aşırı yağlanıyorsa, limon suyunu fazla yağı almak ve saçlarınızın gün içinde daha az yağlanmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Limonun Saçta Kullanımı

Limonun asitli yapısı bazı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bunu önlemek için limon suyunu eşit miktarda normal su ile karıştırmalısınız. Saçlarınızın uzunluğa göre yeterli miktarda limon sıktıktan sonra küçük bir kovaya alın ve suyla karıştırın. Saçlarınıza parlaklık vermesi için bu suya 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Limonlu suyu saçlarınıza uygulamak için 2 seçeneğiniz var. Birincisi kovadan küçük bir kaseyle limonlu suyu alıp saçlarınıza dökmek, ikincisi başınızı bu kovaya sokarak 3-4 dakika beklemek. İlk yöntem biraz daha kolay olabilir ama ikinci yöntemde saçlarınızın ve saç derinizin tamamının limonlu suyla yıkandığından emin olabilirsiniz. Artık hangi yöntemi kullanacağınız size kalmış. Bu arada gözlerinizi mutlaka koruyun çünkü limonlu ve sirkeli su gözlerinizi aşırı derecede yakabilir. Eğer gözünüze kaçarsa bol suyla gözlerinizi ve yüzünüzü yıkayın.


Saçlarınızı ve saç derinizi limonlu suyla iyice ıslattıktan sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve bir havluyla sarın. Limonlu suyu saçlarınızın rengini açmak için kullanıyorsanız fazla kurutmayın ve hafif nemli bırakın. Daha sonra güneşe çıkmanız gerekiyor. Eğer saç renginin açılmasını istemiyorsanız kesinlikle güneşe çıkmayın ve güneşe çıkacaksanız limonlu suyu temizlemek için saçlarınızı bol suyla durulayın.

Limonun faydalarından yararlanmak için mutlaka taze sıkılmış limon suyu kullanın. Hazır satılan limon suları çeşitli gıda kimyasalları içerir ve bu kimyasallar saça zarar verebilir. Limonlu suyla bakım yaptıktan sonra yatmadan önce saçlarınızı mutlaka yıkayın. Saçlarınızı limonlu suyla yıkadıktan sonra dışarı çıkarsanız hava bulutlu olsa bile saç renginiz bir kaç ton açılır. Limonla saç bakımını sık yapmayın çünkü saç deriniz aşırı kuruyabilir. Limonlu suyu hazırlarken sirke kullanırsanız saçlarınız kuruyana kadar sirke kokabilir ama tamamen kuruduktan sonra sirke kokusundan kurtulabilirsiniz.

, ,

Limonun Saça Faydaları İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. deniz 22 Nisan 2013 #

  Benim saçım aşırı yağlı ve saç rengimin açılmasını istiyorum. Kullanacağım.

 2. aylin 22 Aralık 2013 #

  Teşekkür ederiz.. 😀

 3. Ada 13 Şubat 2014 #

  Kış aylarında fön makinesi ile kurutsak veya sadece evde normal bekletsek hiç açılma olmaz mı?

 4. ... 17 Şubat 2014 #

  Her konuda yorumum var ama 🙂 Yine bir sorum olacak. Saçta kokma yapmıyor mu?

  • burçin 20 Nisan 2016 #

   Lımonun koku yapıcağını zannetmiyorum ama elma sirkesi biraz koku yapıyor saç kuruduğunda geçiyor

 5. edal 08 Nisan 2014 #

  Limon ya saçımın rengini açarsa yada asitik özelliği taşıdığı için saç derime zarar verirse sonuçta bunları düşünmek lazım limon yakıcı madde genede denemeden bilinmez amam yapmayın ya limon bu sonuçta.

  • ali 21 Haziran 2014 #

   Limonu suyla karıştırın belirli bir miktarda birden saca uygulamayın arkadaşlar sacları yakar o zaman.

  • gizemli 09 Aralık 2014 #

   Ben denedim ama ben limon ve ılık suyla karıştırdım çok faydası dokundu saçlarım siyahtı şimdi açık kumral.

   • Hatice 25 Ağustos 2017 #

    Kalici renk degisikligi olmuyor dimi ben sadece kan dolasimi artsin istiyorum

  • ceren 28 Aralık 2014 #

   Ben yaptım bir şey olmuyor fazla saçların biraz açılıyor herhangi bir şey yok zararlı.

 6. İsmail Erdem 17 Mayıs 2014 #

  Deneyen var mı. Varsa acaba faydasını gördü mü. Söyleyebilir mi?

 7. Nurten 04 Haziran 2014 #

  Ben deniyorum ve süper ilk kez saçlarım kepeksiz ve yumuşacık çok memnun kalacaksınız.

 8. sanane 29 Aralık 2014 #

  Arkadaşlar limon saçı döker deniyor biz bunu saçlarımıza uygulayınca dökülme yapmayacak mı lütfen bir cevap istiyorum bende yapmak istiyorum da.

 9. Sinem 11 Temmuz 2015 #

  Arkadaşlar ben denize girmeden önce limonlu su sürücem saçıma sonra kurumasını bekliycem sonra da denize giricem bir zararı olur mu?

 10. Selamet 11 Temmuz 2015 #

  Benim saçlarım koyu kahve benim saçın rengini de açar mı?

 11. gizli 05 Ağustos 2015 #

  Ben denemedim ama videolar izledim limon gerçekten çok etkili.

 12. seda 24 Aralık 2015 #

  Ben de yapmak istiyorum da korkuyorum ya kötü renk çıkar diye.

Bir cevap yazın