Nemli Havalarda Saç Bakımı

Nemli hava, saç tipinize bağlı olarak ya saçlarınızı kabartır ya da aşağı doğru çekerek zayıf görünmesine ve şeklinin bozulmasına neden olur. Eğer nemli bir ortamdaysanız “saçların normalde kıvırcık değil” cümlesini bir kaç kez kurmanız gerekebilir. Nemli havalara özel saç bakımı uygulamaları ve doğru saç modeli ile nemin saç tellerinizde yarattığı etkiyi en aza indirmeniz mümkün. En azından bu olumsuz etkinin bir felaket gibi görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle saç yapınıza uygun modellerle işe başlayabilirsiniz. Kıvırcık ya da dalgalı saçları zorla düzleştirmek yerine, kendinize hafif dalgalı bir model belirleyin. Böylece evde dümdüz saçlara göre hazırladığınız modelin nemli havaya çıkınca istemediğiniz bir şekle bürünmesini engelleyebilirsiniz. Aynı şey düz saçlar içinde geçerli. Dümdüz saçlarınıza dalga vermeye çalışmayın çünkü dışarda saçlarınız düz-dalgalı karışık bir hale dönebilir.

Eğer saçlarınız nemli havalarda çok cansız ve hacimsiz görünüyorsa katlı kesim modellerini tercih edin. Özellikle ince telli saçlar nemin ağrılığıyla birlikte aşağı doğru çekilerek çok zayıf görünebilir. Katlar saça boyut katarak en nemli havalarda bile hacimli görünmesine yardımcı olur.


Modellerden sonra nemli havalarda kullanılması gereken saç bakım ürünlerine bir göz atalım. Nemli havalarda ne kadar az saç bakım ürünü kullanırsanız o kadar iyi. Çünkü zaten nemden dolayı ağırlaşan saç telleri bu ürünlerin ağırlığıyla birlikte iyice aşağı çekilerek saçların sönük görünmesine neden olur. Saçlara hacim vermek için diplere hafif bir saç spreyi sıkabilirsiniz. Yine hacim vermek için banyodan çıkınca saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Nemli havalarda saçlara şekil verirken karşınıza çıkabilecek en büyük sorun saçların kabarmasıdır. Bu kabarmayı engellemek için yapabileceğiniz tek şey ise doğru saç kesimi bulmaktır. Hafif katlı ve açılı kesimler saçın karmakarışık görünmesini bir miktar azaltabilir. Bir diğer alternatif ise kuaförlerde satılan kaliteli, kabarmayı önleyen saç kremlerinden birini kullanmak.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın