Saç Boyası Alerjisi Nedir?

Dünyanın pek çok ülkesinde, özellikle son 20 yılda, saç boyası uygulaması dikkat çekici bir oranda artmış görünüyor. Kadın ya da erkek pek çok kişi kimi zaman beyazlarını saklamak için, kimi zaman da sadece değişiklik hevesiyle saç rengini değiştiriyor ve saçlarını boyuyor. Günümüzde geniş bir renk yelpazesi ve hızla değişen saç modası, saç boyalarına olan ilgiyi daha da körüklüyor. Saç boyatan kişilerin sayısının artmasının doğal bir sonucu olarak, saç boyası alerjisinden muzdarip kişilerin sayısının da arttığını söylemek yanlış olmaz.

Genel olarak alerjinin temel nedeni, kişilerin bağışıklık sisteminin çeşitli alerjenlere karşı tepki vermesinden ibarettir. Fakat alerjenler, yani alerjiye neden olan maddeler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimileri için parfümler alerjendir, kimileri nikel takılar takamaz cildi tahriş olur, kimileri de çilek yiyemez çünkü vücutlarında kaşıntılar başlar. İşte bazılarımız için de saç boyası alerji tetikleyici olabilir. Saç boyası alerjisinde, saçın boyanmasının ardından birkaç gün içerisinde özellikle yüz bölgesinde kızarıklık, kaşıntı, ciltte pullanma, şişlikler veya su toplaması görülebilir. 2-3 gün dedik ama belirtilerin ortaya çıkmasının 1 haftayı bulduğu vakalar da vardır. Saç boyası alerjisine daha çok profesyonel bir uygulama yerine evde kendi kendine uygulanan boyalar sonucu rastlanır.


Saç boyalarında bulunan parafenilendiamin (kısaca PPD veya PPDA) adlı kimyasal madde, saçını boyatan veya boyayan pek çok kişide ortaya çıkan alerjik reaksiyonun başlıca sorumlusudur. PPD kalıcı saç boyalarının üçte ikisinde bulunur ve hem saç tellerine hem saç köklerine, hem de saç derisindeki proteinlere oldukça etkili bir şekilde nüfuz eder. İşte bu özellikleri PPD’yi alerjiye yol açabilen, güçlü bir yabancı madde haline getirir.

Saç boyasında bulunan ve alerjiye yol açtığı bilinen diğer kimyasallardan biri de, genellikle kahverengi saç boyalarında bulunan kobalttır.

Saç boyası alerjisiyle ilgili önemli bir nokta da, saçınızı daha önce boyayıp herhangi bir sorun yaşamamış olsanız bile, günün birinde bir boya sonrası, alerjik bir tepki verme riskinizin bulunmasıdır. Her zaman kullandığınız ürünü kullanıyor olmanız da bu durumu değiştirmez.

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri

Saç boyası alerjisinin yaygın belirtilerinden biri, kontakt dermatit denilen, pul pul ve kaşıntılı, kırmızı döküntülerdir. Bu kaşıntılar ve döküntüler daha çok saç çizgisinde, yüzde, göz kapaklarında, kulaklarda, boyunda ve hatta ensede ortaya çıkar. Kontakt dermatit sonucu yüzde ciddi şişlikler de meydana gelebilir.

Alerji nedeniyle saç derisinde de kızarıklıklar meydana gelebilir fakat bu bölgede deri kalın olduğu için, saç boyası alerjisinin saç derisini etkilemesi pek yaygın değildir.

Saç boyası alerjisi belirtileri genellikle saçın boyanmasından 2-3 gün sonra belirmeye başlar. Ancak bir kez alerjik reaksiyon ortaya çıktığında belirtilerin düzelmesi günler hatta haftalar alabilir.

Saç Boyası Alerjisinin Tedavisi ve Alınacak Tedbirler

Saç boyası alerjisinin önüne geçmenin yolu, alerjiye neden olan maddenin hangisi olduğunu tespit etmekten geçer. Alerjik reaksiyona sebebiyet veren madde bilinirse, bu maddeyi içermeyen ürünler kullanılarak sorunsuz bir şekilde saç boyamak mümkün olabilir. Yukarıda daha çok PPD maddesine değindik ama saç boyalarında bulunan başka bir kimyasal da alerjiye neden olabilir ve bu durum kişiden kişiye değişebilir.

Alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasının ardından uygulanan başlıca tedavi yöntemlerinden biri de kortikosteroid kremlerdir. Ancak uzun süreli kullanımda yan etkileri bulunan bu kremleri dikkatli bir şekilde, doktora danışarak kullanmanız gerekir. Aslında daha işin en başında, yani belirtiler ortaya çıkmaya başladığı an bir doktor görüşü almak önemlidir. Boyaya karşı tepki veren, hassas cildiniz için gelişigüzel ilaç kullanmanızın epey sakıncalı olabileceğini unutmayın. Kremlerin yeterli olmayacağı daha ciddi vakalarda ilaç veya iğne tedavisi gerekebilir.

Saçınızı boyamak için doğal ürünleri tercih etmeniz ya da en azından saç boyasının PPD içermediğinden emin olmanız da saç boyası alerjisine karşı alınacak tedbirlerden biridir. Saç boyasının ambalajında yer alan ‘içindekiler’ bölümünü inceleyerek PPD içerip içermediğine bir göz atmanız yeterli olacaktır.

Eğer PPD alerjiniz olduğu ortaya çıkarsa bir doktora baş vurarak benzer maddeler için de alerjiniz olup olmadığına dair bir test yaptırabilirsiniz. Bu şekilde hangi maddelerden ve bunları içeren hangi ürünlerden uzak durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Saçlarınızı ne kadar erken yaşta boyatmaya başlarsanız alerji riskiniz de o kadar yüksek olur. Kalıcı boyalar uzun vadede saçı ve saç köklerini de yıpratır.

,

Saç Boyası Alerjisi Nedir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Fatma 25 Aralık 2018 #

    Merhabalar 4 buçuk ay önce saçlarımı evde 3.65 olan palette ile boyadım saçlarımı boyadan arindirirken saçlarım çok sertleşti tabi dokulmelerde oldu 10 gun sonrada sac diplerimde ağrı yanma karıncalanma dökülmeler oldu 9 tane doktora gittim ama çözüm yok serum losyon verip gönderdiler nette epey arastirdim sac nezlesi halk arasinda tıpta da sac dibi ağrısı olarak geçiyor buna yakalandim ne yaptıysam nr ağrı nede dökülmeyi durduramadım özellikle duştan çıktıktan sonra oluyor sac kurutma makinesini vurunca daha çok patır patır dökülüyor kurutmasam sac diplerim ağrıyor ne yapacagimi sasirdim lütfen bana yardimci olursaniz cok sevinirim

Bir cevap yazın