Saç Cilası Ne İşe Yarar?

Saçlarını boyatan çoğu kişinin benzer sorunlarla karşı karşıya kaldığı söylenebilir. Saçınızı boyattınız (ya da kendiniz boyadınız) ve ortaya mat bir görünüm çıktı. Başka bir sorun saçın rengi çok çabuk aktı ve saç rengarenk olmaya başladı. Ya da röfle yaptırdınız ve siz saçlarınızda ara ara doğal sarılar görmeyi beklerken, çiğ görünen, sarı tutamlar ortaya çıktı. İşte bu tip problemleri düzeltmek için saç cilası kullanılabilir.

Saç cilası da aslında yine saç boyasıdır ama en basit tarifiyle saç boyasının sulandırılmış şeklidir.

Genel olarak saç cilası hazırlanırken saç boyasına oksidan krem (boyanın saça geçmesini sağlayan ve/veya saç rengini açan kimyasal) katılmaz. Bunun yerine boya yalnızca sulandırılır ve böylece saçın tümü değil, sadece açık tondaki kısımları renklenmiş olur. Röfle veya balyaj sonrası sarılar zemin rengine göre çok açık tonda olmuşsa, turunculuk, beyazlık benzeri hatalar varsa, saç cilası bu hataları kapatır. Bu şekilde zemin rengi ile röfle birbirine yaklaşmış olur.

Her ne kadar saç cilası boyanın oksidansız şekilde sulandırılması olarak tarif edilse de, kimi durumlarda saç cilasında oksidan krem kullanıldığına veya kullanılmasının tavsiye edildiğine rastlayabilirsiniz. Oksidan krem, boyanın tutmasını kolaylaştırdığı için gerekebilir ancak örneğin röfleyi düzeltmek için saç cilası yapıldığında düşük volümlü oksidan krem yeterlidir. Böylece saç tümüyle renk değiştirmez ve sadece röfleli kısımlar rötuşlanır. Kuaförlerde saç cilası için genellikle düşük değerli, % 3 veya % 6’lık oksidan krem kullanılır. Bu değerdeki oksidan kremler saçın rengini açmaz ya da zemin rengini bozmaz.

Saça 2 farklı renk tonu uygulanırken, röfle, balyaj, gölge gibi işlemlerde, saçta doğal ve ışıltılı bir görünüm elde edilmesi, renk tonlarının birbirine yakınlaşması, saçta fazla bir kontrast oluşmaması, ton farkının göze batmaması için saça cila uygulanabilir.

Bazen de akan, bozulan saç renginin yeniden toparlanması ve saçların tekrar ilk baştaki renk tonuna dönmesi için saça cila atılabilir. Özellikle kızıl gibi çabuk akan, saçın kısa sürede renk değiştirdiği boyalar, cila ile canlandırılabilir. Akmış, rengi açılmış olan yerler tekrar eski rengini alır.

Saç cilası nedir

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Evde saç cilası hazırlanacaksa saçın rengine uygun bir boya seçilmelidir. Koyu renk saçlara sarı renk boya ile cila yapılmamalıdır. Sarı, röfleli saçlarda platin ya da açık kül sarısı gibi renkler kullanılabilir.

  • Saçın uzunluğuna göre boya tüpünün yarısı ya da çeyreği kadarı 1-2 çay bardağı ılık suyla, yoğun olmayan, sıvı, sulu bir kıvam elde edilecek şekilde karıştırılır.Yarım kutu boya için elde edilen bu sıvı kıvama, yarım çay bardağı kadar saç kremi ve arzu edilirse yarım yemek kaşığı kadar badem yağı eklenir.
  • Karışım nemli saçlara uçlardan başlayarak boya sürer gibi uygulanır.
  • Uygulama işleminin ardından yarım saat, cila sürülmüş şekilde bekledikten sonra saçlar durulanır.
  • Tüm bu işlemleri karışıma bir yemek kaşığı kadar, % 6 değerinde oksidan ekleyerek de yapabilirsiniz ancak bu kez cilanın saçta 15 dakika kadar beklemesi yeterlidir.
  • Hazırladığınız karışım fazla yoğun ve koyu olmamalıdır, aksi takdirde saçı durulamakta zorlanablirsiniz ve bu da saçın rengini büyük oranda değiştirir.
  • Saç cilası da tıpkı boya gibi zamanla akabilir ve yenilenmesi gerekir. Özellikle saçların su ve güneşle fazlaca iç içe olduğu yaz aylarında saç cilası daha az dayanıklı olabilir.

Eğer saçlarınızı kuaförde boyatmaya alışıksanız ve hazır boyalarla ilgili yeterince deneyiminiz yoksa, cila için de yine kuaförünüze baş vurmanız en doğrusu olacaktır.

Cila hazırlamaktan çekinenler ayrıca piyasada satılan çeşitli hazır saç cilalarını da deneyebilirler.

, , ,

Saç Cilası Ne İşe Yarar? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. berna 08 Ekim 2015 #

    Saç rengini turuncudan sarıya nasıl açabilirim?

Bir cevap yazın