Saç Dökülmesine Karşı Selenyum ve Çinko

50 yaşından sonra saçlar zayıflama başlar, daha kırılgan olur ve dökülme hızlanabilir. Eğer ailenizde saç dökülmesi varsa 50 yaşından önce, hatta 20’li yaşların ortalarından itibaren saçlarınız seyrelmeye başlayabilir. Beslenme, genetik kadar saç dökülmesinde etkilidir ve gerekli vitaminlerin, minerallerin alınmaması saçların çok daha erken dökülmesine, mevcut saçların ise sağlıksız görünmesine neden olabilir.

Saç Sağlığı ve Beslenmenin Önemi

Saçlarda, aynı cilt ve tırnaklar gibi belirli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Örneğin selenyum eksikliği yaşıyorsanız saçlarınızın uzaması daha uzun sürebilir. Bu, saç tellerinin incelmesine, her gün doğal olarak belli bir miktar dökülen saç telleri nedeniyle hacmini kaybetmesine yol açabilir. Çinko eksikliği ise bağışıklık sistemini zayıflatarak daha fazla saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Tabii sadece bu iki mineral değil C, B kompleks vitaminleri, E vitaminini de tam olarak almak saç sağlığı açısından önemlidir.

Selenyum ve Çinkonun Saça Faydaları

Selenyum antioksidan işlevi görerek güneşin zararlı ışınlarının yıprattığı saçları güçlendirebilir. Vücudun normal fonksiyonlarının (saç uzaması gibi) yerine getirilmesine yardımcı olur. Çinko, bağışıklık sistemi için gerekli bir mineraldir ve selenyum gibi antioksidan görevi görür. Sağlıklı kişiler için alınması gereken günlük selenyum miktarı 20-50 mcg, çinko miktarı ise 15 mg olarak tavsiye edilmektedir. Yumurta selenyum için iyi bir kaynaktır, çinko ise bazı baklagiller ve tahıllarda, kabuklu deniz hayvanlarında, kırmızı ette ve kümes hayvanlarında bulunabilir.


Dengeli Beslenme Dışında Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Eğer sigara kullanıyorsanız, düzenli olarak alkol alıyorsanız ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız vücudunuz aldığınız selenyumu yeterli miktarda işleyemeyebilir. Bu gibi durumlarda gıdalar yoluyla aldığınız selenyuma takviye yapmanız gerekebilir. Çinko eksikliği dengeli beslenen kişilerde nadir olarak görülür ancak 50 yaş üstünde daha sık yaşanır. Protein içeren gıdalarla beslenmek genellikle vücut için gerekli çinkoyu almak için yeterlidir.

Selenyum ve Çinkonun Yan Etkileri Vardır?

Aşırı miktarda selenyum alımı toksik etkiye yol açabilir. Fazla çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirmek yerine zayıflamasına neden olabilir. Doktorunuzdan sizin ihtiyaç duyduğunuz selenyum ve çinko miktarı hakkında net bir bilgi alabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın