Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Her gün kullandığınız saç fırçasını, tarağı düzenli olarak temizlemezseniz saçlarınız daha sık yağlanabilir ve saç derisinde sivilceler oluşabilir. Saç fırçası, saçın üzerinde biriken kiri, tozu, köpük, jöle ve sprey gibi saç şekillendirici ürünleri toplar ve kıl diplerinde biriktirir. Bunu engellemek için haftada en az bir kez, doğru yöntemleri kullanarak fırçalarınızın temizliğini yapmalısınız.

Temizliğe başlamadan önce fırçanın üretildiği malzemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı fırçalar organik at kılı gibi malzemelerle üretildiği için özel temizleme yöntemleri kullanılması gerekebilir. Ayrıca ahşap saplı fırçaların uzun sürede suda bırakılması ahşabı yıpratır ve cilasını sökebilir.

İlk aşamada fırçada biriken saçları elinizle mümkün olduğunca temizleyin. Büyük dişli taraklarda bu işlem daha kolay olacaktır ancak sık kıllı fırçalar için kürdan benzeri bir çubukla dipte biriken saç tellerini çıkarmanız gerekebilir.


Fırça plastikse ılık su ve deterjanla hazırladığınız temizleme suyuna bırakabilirsiniz. Suyun içindeyken fırça kıllarını ve fırçanın tabanını elinizle temizleyebilirsiniz. İyice temizlendikten sonra fırçayı bol soğuk su ile durulayın ve sabun artığı kalmamasını sağlayın. Fazla suyu fırçayı sallayarak attıktan sonra kağıt havlu veya temiz bir bez parçasıyla kurulayabilirsiniz. Hazırladığınız sabunlu suya alternatif olarak sabun yerine suya çeyrek bardak sirke dökerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın