Saç İçin Güneş Koruyucu Ürünler

Saçınızı güneşten cildinizi ve gözlerinizi koruduğunuz gibi korumalısınız çünkü güneşin zararlı UV ışınları saçı yıpratır, kırıkların armasına ve saçın kuruyarak solgun görünmesine neden olur. Saçınızı güneşli yaz aylarında da sağlıklı, parlak, hacimli ve nemli tutmak istiyorsanız bu aylarda daha sıkı bir bakım rutini uygulamanız gerekebilir. Ben size saç için güneş koruyucu ürün olarak tek bir ürün önermeyeceğim çünkü sadece 1 ürünle güneşin zararlarından korunmak pek mümkün değil. Bunun yerine saçınızı korumanız için şampuandan bakım kremine kadar farklı ürünler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım. Bütçenize göre bu ürünleri hangi markadan alacağınıza karar verebilirsiniz.

Saçları Güneşten Korumanın Yolları

Şampuan: Öncelikle iyi bir şampuan seçmelisiniz. Deniz ve güneşten kurumuş saçlarınızı ve saç derinizi daha da kurutacak bir şampuan durumu kötüleştirebilir. Bunun yerine organik şampuan kullanabilirsiniz. Saçı besleyici özelliği bulunan argan yağı içeren şampuanlar saçı yumuşatmak ve nemlendirmek için iyi bir seçim olabilir.


Bakım Kremi: Bakım kremi alırken saçınızın rengini koruyucu özellikte olanlardan almanızı öneririm çünkü güneşle birlikte saç renginiz bir kaç ton açılabilir. Tabii bu seçim meselesi belki de saç renginizin açılmasını tercih ediyorsunuzdur. Koruyucu bakım kremi saç teline tutunarak güneşe karşı bir kalkan görevi görür. Sadece saçın rengini değil yumuşaklığını da korur.

Nemlendirici Krem: Keratin içeren nemlendirici saç kremleri güneşin kurutan etkisini hafifleterek saç tellerini kırılmalara karşı korur ve gün içinde parlak görünmelerini sağlar. Bu kremler aynı zamanda saça daha kolay şekil vermek için idealdir.

Serum: Yaz aylarında belirli aralıklarla saçlarınıza serum bakımı yapmanızı öneririm. Bu sayede güneş saçınıza zarar vermeden tedbir almış olursunuz. Serum seçiminde ise yine doğal yağlar içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Kullandığınız bir serum markası varsa yaz aylarında serum bakımını sıklaştırabilirsiniz.

Doğal Yağlar: Daha önce pek çok farklı yağla nasıl saç bakımı yapabileceğiniz konusunda bilgiler vermiştim. Siteyi biraz gezerseniz bu yazılara ulaşabilirsiniz. Doğal yağların yumuşatıcı, koruyucu etkisi güneşli günlerde daha da önem kazanır. 10 günde bir saçlarınıza yağ bakımı yaparak güneşten etkin korunma sağlayabilirsiniz.

Saçı Güneşten Korumanın Önemi

Gözlerimizi güneş gözlüğüyle, cildimizi yüksek koruma faktörlü kremlerle korurken saçlarımızı güneşin zararlı ışınlarına karşı korumasız bırakmak doğru değil. Çünkü hem sıcak, hem UV ışınları saçı çok çabuk kurutur. Başlarda “plaj saçı” modelinin havalı olduğu düşünülebilir ancak 1 hafta boyunca saçınızı korumadan uzun süre güneşte kalırsanız yaratacağı olumsuz etkileri gidermek için 1-2 hafta uğraşmanız gerekebilir. Bu nedenle mutlaka tedbirinizi alın.

Saç İçin Güneş Koruyucu Bazı Ürünler

Aşağıdaki saçları güneşten koruyan ürünleri internet mağazalarında ve kozmetik dükkanlarıyla büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Kerastase Soleil Lait Apres-Soleil: Bu onarıcı süt saç uçlarını yumuşatarak güneşten sonra oluşan kırılmaları en aza indiriyor. Durulama gerektirmiyor.

Helen Seward Suncare Supreme Hair Oil: Doğal yağlar içeren bu bakım ürünü güneş ışınlarına, tuza ve rüzgara karşı koruma sağlıyor.

L’Oréal Professionnel Solar Sublime Koruyucu Sprey: Saç teline tutunarak saçı koruyan ince bir tabaka oluşmasını sağlayan bu sprey saçların kolay taranmasını sağlıyor ve saça parlaklık veriyor.

L’Oréal Professionnel Solar Sublime Maske: U.V koruması sağlayan bu maske saçı yumuşatıyor ve parlaklık veriyor. Güneşten yıpranan saçları onarıyor.

, ,

Saç İçin Güneş Koruyucu Ürünler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Müge 19 Temmuz 2013 #

    Peki bu tarz saç kremleri saç rengini koruyor mu koruyorsa doğal açıcı (papatya) ile açılan saç rengini de sabitler mi veya işlemsiz kendi saç rengimizi de korur mu?

Bir cevap yazın