Saç Kestirmek Saçı Uzatır mı?

Saçı kestirmenin saçın daha hızlı uzamasını sağladığını daha önce duymuşsunuzdur. Hatta erkeklerde saçı kazıtmanın saç dökülmesini durdurduğu ve dökülen yerlerde yeniden saç çıkmasını sağladığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Lafı fazla uzatmadan söyleyeyim “saç kestirmek saçı uzatır mı?” sorusuna uzmanlar “pek bir etkisi olmaz” yanıtını veriyor. Tabii kırıkların alınması saçınızın daha derli toplu görünmesini ve istediğiniz modeli daha kolay verebilmenizi sağlar ama saçın uzamasına bir etkisi yoktur.

Saç Kestirmek ve Saçın Uzaması

Eğer saçınızı maksimum uzunluğa kadar uzatmayı planlıyorsanız uzamaya etkisi olsun olmasın her 7-8 haftada bir kestirmenizi öneririm. Çünkü bu sayede kırıklardan kurtulursunuz, saçlarınız dolaşmaz ve daha sağlıklı görünür. Uzatırken saç kestirmenin bir diğer olumlu etkisi ise, saçınız kısa modelden uzadığı için ara ara düzeltmek ve kısa modelin neden olduğu karışıklığı gidermeye yardımcı olmasıdır. Kuaförünüze saçınızı ne kadar uzatmak istediğinizi söyleyerek ona göre önceden şekil vermesini isteyebilirsiniz.


Saç kestirmek saçı hızlı uzatmayabilir ama doğal yağlar saç köklerinin daha çok oksijen almasını sağlayarak saçların daha sağlıklı ve daha az kırılarak uzamasını sağlayabilir. Bunu sağlamak için ara sıra ılık zeytinyağıyla saç derinize masaj yapabilirsiniz. Kırıklar ne kadar azalırsa uçlardan o kadar daha az aldırmak zorunda kalırsınız ve saçlarınız daha kısa sürede istediğiniz uzunluğa gelebilir.

Saç Kestirmek Saçı Uzatır mı? İçin 3 Yorum Yapılmış

  1. Esra 03 Ekim 2013 #

    Çok mantıklı.

  2. öykü 22 Aralık 2018 #

    kararsızım

Bir cevap yazın