Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Öneriler

Saç kökü, bir grup hücrenin bir arada bulunduğu keseciğe benzer ve saçın tek canlı bölgesi burasıdır. Dolayısıyla saç dokusunu ne kadar geliştirseniz geliştirin, saçlarınız ne kadar hacimli ve sağlıklı olursa olsun eğer köklere gereken özeni göstermezseniz bir süre sonra sağlığını kaybedecektir. Saç köklerine zarar vermemek ve güçlendirmek için bazı basit uygulamaları evinizde yapabilirsiniz.

Saçlarınızı özellikle ıslakken kesinlikle fırçalamayın. Fırça saç köklerini zorlar ve yıpratır. Bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Saçları tararken önemli nokta saç tellerini fazla çekmemek ve kökü zorlamamaktır.

Saçlarınız karıştıysa fırça veya tarakla açmaya çalışmayın. Kozmetik mağazalarında dolaşan saçları açmak için özel olarak üretilen kremler satılmakta. Duşta bu kremi kullanarak köklere zarar vermeden saçlarınızı açabilirsiniz.

Firkete, taç, metal saç tokası, saç bandı gibi aksesuarlar kullanmayın. Bu aksesuarlar hem kökleri hem de saç tellerini yıpratır. Sıkı atkuyruğu ve sıkı saç örgüsü modellerinden kaçının.


Saç boyası saç köklerinin şişmesine neden olur. Saçlarınızı boyatacaksanız doğal rengine yakın renkler arasından seçim yapın. Ne kadar az boyatırsanız o kadar iyi.

Saça faydası bilinen B vitaminlerini, demir ve çinko minerallerini tavsiye edilen günlük miktarlarda alın. Ayrıca omega yağ asitleri bakımından zengin balık ve keten tohumu tüketiminin saç köklerini güçlendirme de önemli katkısı vardır.

Saç derisinin aşırı kuru veya yağlı olması kökleri zayıflatır. Aşırı kuruluk için badem yağı ve zeytinyağıyla, aşırı yağ için yağsız yoğurt ve limon suyuyla saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Saç derisindeki kan dolaşımını arttırmak, saç köklerine giden oksijeni de arttırdığı için kökleri güçlendirir. Bunun için saç derinize düzenli aralıklarla masaj yapabilirsiniz.

,

Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Öneriler İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. nina 01 Şubat 2014 #

  Saçlar çok dökülüyor.

 2. enes aydın 22 Mayıs 2014 #

  Saçlarım dökülüyor daha 17 yaşındayım ne yapmalıyım b vitamini yemek sürekli.

 3. sinem gunes 07 Haziran 2014 #

  Benim saçlarım çoktu ama 3-4 ayda aşırı dökülmeye başladı cansızlaştı. Saçlarım çok zor taranıyor ve açılmıyor çabuk dolaşıyor kolay açılması için ne yapmalıyım. Bakım kremlerinin zararlı olduğunu soyluyorlar 🙁

 4. dökülecek saç 03 Temmuz 2014 #

  Dökülecek saç kafada durmaz arkadaşlar ben 14 yaşımda kel oldum şimdi 18’im kabullendim herkeste yakışıyor diyor ciddi işlerle ilgilenin hadi sağlıcakla işim var benim.

  • Nurcan 16 Kasım 2015 #

   Bol haşlama yumurta folik asit b12 haplarına devam, ben uğraştım oluyor tabii sabır da olacak baysan sorun olmuyor ama bayansan çok zor Allah şifa versin az da dert çok olmayacak.

 5. onur 21 Ocak 2015 #

  Saç telini kopardığım zaman kök nerdeyse kurumuş incelmiş bir şekilde geliyor nasıl güçlendirebilirim?

 6. Melisa pozakıran 27 Nisan 2016 #

  Saçlarım ince ve fazla uzun değil saçım çok nazik saçımı Elediğimde kökten dökülüyor acayip dökülüyor her zaman okula giderken gevşek ve örgü yapıp gidiyorum uuzaması kalınlaşması saçımın dökülmesi için ne yapmalıyım

 7. Melisa pozakıran 27 Nisan 2016 #

  Saçım dökül memesi için neler yapmalıyım

Bir cevap yazın