Saç Maşası Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırça ve tarakların nasıl ara ara temizliğe ihtiyacı varsa saç maşası da düzenli olarak temizlenmelidir. Çünkü maşayı kullanırken saçınıza sıktığınız termal koruyucu, sprey, serum ve kremler zamanla maşa yüzeyinde birikir. Isıyla birleşen bu kalıntılar saçınıza yapışabilir ve kötü bir kokuya neden olabilir. Ben kendi saç maşamı aşağıdaki basit ve kısa sürede yapabileceğiniz bazı yöntemlerle temizliyorum.

Saç Maşası Temizliği

Öncelikle saç maşası temizliğine başlamadan önce maşanın tamamen soğuk olduğundan emin olun. Daha sonra ısıtıcı plakaları ılık suya batırıp iyice sıktığınız pamuklu ve temiz bir bez parçasıyla iyice silin. Eğer bu temizliği uzun bir aradan sonra yapıyorsanız bezi bir kez daha ılık suya batırıp sıktıktan sonra işlemi tekrar edin.


Bu plakalarda yumuşak pamuklu kumaş dışında herhangi bir şey kullanmayın çünkü plaka yüzeyine zarar verebilirsiniz. Girintili çıkıntılı bölgeler için pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer özellikle saç maşası temizliği için üretilmemişse temizleyici sıvılar kullanmayın. Maşa temizliği için üretilen temizleyici sıvıları büyük marketlerin bazılarında bulabilirsiniz. Bulamazsanız sadece ılık suyla temizleyebilirsiniz. Bazı kuaförler maşadaki ısıtıcı plakaların aseton, kolonya, alkol ile temizlenebileceğini söylüyor ama ben daha sonra bu tip güçlü kimyasalların saçıma bulaşmasından çekindiğim için kullanmayı tercih etmiyorum.

İşte bu kadar! Saç maşasını sık kullanıyorsanız bu temizliği 1-15 günde bir yapmanızı öneririm. Eğer o kadar sık kullanmıyorsanız ayda bir ya da 45 günde bir yapabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın