Saç Maskesi Ne İşe Yarar?

Saç maskesi; ister ticari, ister evinizde doğal ürünlerle hazırladığınız bir maske olsun, saçı derinlemesine nemlendirmek ve parlaklık kazandırırken kırıkların oluşumunu azaltmak için kullanılır. Kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz farklı markaların saç maskeleri genellikle saçları nemlendirirken bazıları, saça daha çok parlaklık veren, saç boyasından yıpranmış saçlar için, saçı besleyen gibi alt başlıklar taşımaktadır. Bu tip saç maskeleri her gün kullanıma uygun değildir ve haftada 1-2 kez kullanmak yeterlidir.

Saç Maskesi Çeşitleri

Saç maskelerini 2 ana kategoriye ayırmak istersek bunlar ticari ve evde yapılan maskeler olacaktır. Ticari maskeleri aşağı yukarı her kozmetik mağazasında veya büyük marketlerde bulabilirsiniz. Doğal olanlar ise saç tipine ve saçlarınızda yaşadığınız sorunlara göre evde bulunan malzemelerle hazırlanan maskelerdir. Saçları ve saç derisini derinlemesine nemlendirmek için örneğin zeytinyağı veya badem yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar dışında bal, shea yağı, avokado yağı gibi diğer doğal ürünlerde saç ve saç derisini nemlendirme özelliğine sahiptir.


Bu tip doğal yağların etkisini arttırmak için genellikle kullanılan yöntem “sıcak yağ bakımı” uygulamasıdır. Örnek olarak, saçınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda zeytinyağını kısık ateşte ılıtıp, parmak uçlarınızla saç derisine masaj yaptıktan sonra, kökten uçlara kadar sürüp, 30 dakika bekletmek saçlarınızı nemlendirecektir. Maskenin nemlendirici etkisi arttırmak için bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Ticari Saç Maskeleri

Kozmetik mağazalarında kuru, yağlı, kırılan, soluk görünümlü saçlara göre özel formüllerle üretilmiş saç bakım maskeleri bulabilirsiniz. Bu maskeler doğal maskelerle aşağı yukarı aynı etkiyi göstermelerine karşın daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

J.F.Lazartigue Ekspres Saç Bakım Maskesi: Buğday, keneotu, Hindistan cevizi yağlarından üretilen bu maske saçlarınızı şampuanlamadan önce kullanıldığında kuru ve boyalı saçları onarmaya, güçlendirmeye ve nemlendirmeye yardımcı oluyor.

Hamadi Shea Saç Maskesi: Shea yağıyla hazırlanan maske özellikle elektriklenen ve kabaran saçlar için formüle edilmiş. Saçları nemlendirirken doğal bir parlaklık veriyor. Güneşe karşı saç tellerini koruyan maske kuru veya nemli saçlarda kullanılabiliyor.

Rausch Kil Mineralli Dengeleyici Saç Bakım Maskesi: Kille hazırlanan saç maskesi özellikle aşırı yağlı veya kuru saç derisi için etkili. Saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 10 dakika bekletmeniz yeterli. İçeriğinde yer alan adaçayı özü ve deniz yosunu ile saç derisini canlandırmaya yardımcı oluyor.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın