Saç Sağlığı İçin Beslenme

Vücut için gereken vitamin ve minerallerin alındığı sağlıklı bir beslenme programı genel sağlığımız kadar saç, cilt ve tırnaklarımızın sağlığı içinde önem taşımaktadır. Vitamin eksikliklerinin çoğunda görülen ilk belirtiler saçların zayıflaması, dökülmenin artması, uçların kırılması, cildin soluk görünmesi, tırnakların kırılgan olmasıdır. Saçlarınıza dilediğiniz kadar bakım yapın, doğal maskeler uygulayın ya da pahalı ürünler kullanın, eğer doğru beslenmiyorsanız bir süre sonra mutlaka sağlığını kaybedecektir ve solgun görünecektir. Bunun için A, E, C vitaminleri, çinko ve bakır mineralleri başta olmak üzere tükettiğiniz gıdaların vitamin ve mineral bakımından zengin olmasına dikkat etmeli, aşırı yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Aynı şekilde her gün yeterli miktarda (ortalama 8 büyük su bardağı) su içmelisiniz.

Doğru Beslenmenin Saç Sağlığına Etkisi

Eğer diyet yaparken saç sağlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız çok düşük kalorili diyet listelerinden uzak durun. Bu diyetler hem halsizliğe neden olur hem de saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarlarda alınamamasına yol açar. Ayrıca kötü beslenme, sürekli fast food veya konserve gıdalar yemek saçların soluk ve sağlıksız görünmesine neden olabilir.


Saçlar için en önemli vitaminlerin başında bir B vitamini olan “biotin” gelmektedir. Biotin yeni saç oluşumunu desteklerken var olan saç tellerinin yumuşak, parlak görünmesini sağlar ve kırılmaları azaltır. Aynı şekilde çinko minerali de saç için önemlidir, saç dökülmesini önler ve saç köklerini güçlendirir.

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar (ton, somon ve diğer yağlı balık çeşitleri) uzmanların saç sağlığı için önerdiği gıdalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Brokoli, yumurta ve kümes hayvanları demir ve B12 vitamini bakımından zengindir ve bu besin öğeleri saçlar kadar cilt ve tırnak sağlığı içinde önem taşımaktadır.

Sonuç olarak “saç sağlığı için beslenme” denilince saçlar için özel bir beslenme programı uygulamanız anlamına gelmiyor. Beyin, kalp, damar, kas ve kemikler için önemli olan besinler saçlarınız içinde aynı önemi taşıyor. Sağlıklı beslenme programı uyguladığınız taktirde saçlarınız da bundan faydalanacaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın