Saç Toniği Ne İşe Yarar?

Saç toniği saç şekillendirmek için kullanılan, saçın daha az yağlı olmasını veya kuru saçların nemlenmesini sağlayan bir üründür. Bazı saç tonikleri saçların gürleşmesine ve yeniden çıkmasına yardımcı olma vaadiyle satılmasına karşın esas işlevi var olan saçların daha sağlıklı görünmesini ve kolay şekil almasını sağlamaktır. Aşırı kuru saçları nemlendirmek, aşırı yağlı saçlardaki yağı azaltmak ve saçların doğal parlaklığında görünmesini sağlamak için kullanılır.

Saç Toniği Kullanımı

Saç toniği kullanılan saçlar parlak göründüğünden, içten olmasa da dıştan daha sağlıklı bir saç imajı yaratılmasına yardımcı olur. Ayrıca tonik içinde kullanılan yağlar saç köpüğü veya saç spreyi kullanmadan saçlara kolay şekil verilmesine olanak tanır. Saçları nemlendirdiği için uçların kırılmasını azaltır. Ancak saç tellerine tutunduğu için saçları aşağı doğru çekerek hacmini azaltabilir. Saç toniği saça uygularken parmak uçlarınızla saç derisine masaj yapıp kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınız ince telliyse ve hacimli görünmesini istiyorsanız saç toniği sizin için uygun bir ürün olmayabilir.


Saç Toniği Çeşitleri

Kozmetik mağazalarında ve eczanelerde farklı kullanım alanları için çeşitli saç tonikleri bulabilirsiniz. Yağlı veya kuru saç telleri, saç derisini besleyen, parfümlü, doğal yağlar içeren tonikler satılmaktadır. Toniği sürdükten hemen sonra saçlarınıza şekil vermeniz kolaylaşacaktır.

Saç toniği saç dökülmesini engellemez ve dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlamaz. Aşırıya kaçmadan uygulanmalıdır çünkü fazla kullanımı saçların yağlanmasına neden olabilir. Gün sonunda toniği saçınızdan çıkarmanız saç teli ve saç derisinin temiz kalması açısından tavsiye edilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın