Saç Uzamasına Yardımcı Yağlar

Sadece saç kestirmemek ne yazık ki sağlıklı saç uzatmak için yeterli değil. Saçlarınızı uzatırken uçların kırılması, saçların hacmini kaybetmesi, solgun görünmesi gibi pek çok problemle karşılaşabilirsiniz. Tüm bu olumsuzluklar saçlarınızı istediğiniz uzunluğa getirmek için önünüzde engel olarak görünebilir ancak saçı besleyen, yumuşatan doğal yağlarla bakım yaparak bu sorunları çözebilirsiniz. Saç uzaması yardımcı yağlar taşıyıcı (zeytinyağı, badem yağı gibi) ve esansiyel yağlar (lavanta yağı, limon yağı gibi) iki ana kategoriye ayrılmaktadır.

Doğal Yağların Saça Faydaları

Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi taşıyıcı yağları başka bir işlem yapmanıza gerek olmadan saçlarınızda kullanabilirsiniz. Esansiyel yağlar ise cildi tahriş edebileceği ve daha kuvvetli olduğu için saça sürülmeden önce mutlaka taşıyıcı yağlarla inceltilmelidir. Esansiyel yağlar genel olarak saça ve saç derisine faydalıdır ancak limon yağı, lavanta yağı bazı yağların daha çok faydasını görebilirsiniz. Doğal yağlar saçı ve saç derisini yumuşatırken kökleri güçlendirir, uçlardaki kırıkları azaltır ve saçın daha kolay şekil almasını sağlar.

Doğal Yağların Kullanımı

Esansiyel yağlardan 4-5 damlayı evde hazırladığınız saç maskelerinin etkisini arttıracaktır. Zeytinyağı ve badem yağı gibi taşıyıcı yağları ise haftada bir kullanarak saçlarınızın daha yumuşak olmasını ve saçınızı uzatırken önünüzdeki en büyük engeller arasında yer alan uçlardaki kırıkları azaltabilirsiniz.


Peki yağ bakımı nasıl yapacaksınız? İki seçeneğiniz var ya zeytinyağıyla saç derinize 10-15 dakika masaj yaptıktan sonra uçlar başta olmak üzere saçınıza sürüp 1 saat bekletmek, ikinci ise aynı işlemi yağı ılıtarak aynı işlemleri yapmak. Ilık yağ saç derinize derinlemesine işleyerek daha etkili bir sonuç verebilir. Yağı kısık ateşte 4-5 dakika bekletmek ılıması için yeterli olacaktır. Yağı saçlarınıza sürdükten sonra başınızın üstünde toplayın ve bone takın. Daha sonra ılık su ve çok ağır olmayan bir şampuanla çıkarabilirsiniz. Bu bakımı haftada bir yaparsanız 4-5 hafta sonra saç ve saç derinizin nemlendiğini, saç tellerinin yumuşadığını, saçın daha kolay şekil aldığını ve uçlardaki kırıkların gözle görülür miktarda azaldığını göreceksiniz.

Saç Uzamasına Yardımcı Diğer Yağlar

Zeytinyağı, badem yağı gibi yağlar dışında jojoba ve üzüm çekirdeği yağını da kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı her gün şampuanlamak zorunda kalıyorsanız şampuanın kurutucu etkisini azaltmak için şampuanınıza 1 kaşık nane yağı ilave edebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın