Saç Uzatan Yağlar Hangileri?

Saç uzatan yağlar başlığını görünce aklınıza saçınıza sürdüğünüz anda mucizevi bir şekilde saçınızın uzamasını sağlayan doğal yağlar gelmesin çünkü böyle bir şey mümkün değil. Saçın uzaması, daha doğrusu sağlıklı uzaması için bakımlı olması, saç derisinin temiz olması, saç köklerinin yeterince oksijen alması ve uçlarının mümkün olduğunca az kırılması gerekiyor. Bazı doğal yağlar işte bu noktada saçı besleyerek, saç derisini temizleyip saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak ve saçı yumuşatarak kopmadan, kırılmadan, kepeklenmeden, fazla yağlanmadan veya kurumadan uzamasına yardımcı oluyor. Saçın sağlıklı uzaması için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bu yağların ve diğer saç besleyici doğal maskelerin düzenli olarak yapılması.

Saçın Uzamasına Yardımcı Yağlar

Aşağıdaki yağların saçınıza etki göstermesi için en az 2-3 ay düzenli olarak bu yağlarla bakım yapmanız lazım. Saç bakım rutini oluşturmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek saçınızın sağlıklı uzaması için en önemli 2 faktör.

Hint Yağı

Besleyici E vitamini, protein ve saça faydalı mineraller bakımından son derece zengin olan Hint yağı saçın uzamasına katkıda bulunan yağlar arasında ilk sıralarda geliyor.

Hint yağında bulunan ve genellikle sabun yapımında kullanılan “ricinoleic asit” saç derisinde oluşabilecek enfeksiyonları önlüyor. Kan dolaşımını artırdığı için saç köklerine giden oksijen seviyesini yükselten Hint yağı bu sayede saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına katkıda bulunan yağlar arasında gösteriliyor.

Hint yağıyla haftada 1-2 kez saç derinize masaj yapabilir, kırıkları önlemek için saç uçlarına sürebilirsiniz. Saç derinizde ne kadar bekletirseniz o kadar iyi. En iyisi geceden sürüp sabah yıkamak fakat vaktiniz yoksa saç derinize sürdükten sonra başınıza havlu sarıp 1 saat bekletebilirsiniz.

Hint yağının saça faydası sadece sağlıklı uzamasına yardımcı olmakla sınırlı değil. Düzenli olarak Hint yağıyla bakım yapmak saçınızın daha hacimli görünmesine, saç tellerinin kalınlaşmasına, saçın nemlenmesine ve yumuşamasına katkıda bulunur.


Zeytinyağı

En iyi saç nemlendirici yağlardan biri olan zeytinyağı saçın uzamasında önemli rolü olan E vitamini bakımından oldukça zengin. Antioksidan etkisiyle saç derisinde oluşabilecek (kepek, aşırı kuruma…) gibi sorunları önleyen zeytinyağı saç telini kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturuyor ve bu sayede saçı hava kirliliği, toz, duman gibi olumsuzluklara karşı koruyor.

Zeytinyağını Hint yağı gibi haftada 1-2 kez şampuan öncesi saçınıza ve saç derinize sürerek 1-2 saat bekletebilirsiniz. Saç uçları çok kuruduğunda kırılmasını önlemek için sadece uçlara sürebilirsiniz.

Susam Yağı

Sık sık saç derisi iltihaplanması veya saç derisi mantarı gibi sorunlar yaşıyorsanız ve bunlar saçınızın sağlıklı uzamasını engelliyorsa mikropları temizleyici ve saç derisini nemlendirici özelliği bulunan susam yağını kullanabilirsiniz.

E vitamini ile saç köklerini besleyen susam yağı saç derisini canlandırır, saçın uzamasına yardımcı olur ve kepek gibi saç derisi kaynaklı sorunlara karşı koruma sağlar.

Argan Yağı

Saç bakımında son yılların belki de en popüler doğal ürünü olan argan yağının saça faydası saç derisini derinlemesine nemlendirmesinden ve derinin kuruması nedeniyle ortaya çıkan sorunları (koparak dökülmelerin artması, saçların zayıflaması, saç köklerinin güçsüzleşmesi…) ortadan kaldırmasından kaynaklanıyor.

Ayrıca sürekli kırılan saçları aldırmak zorunda kaldığınız için saçınız bir türlü istediğiniz uzunluğa erişemiyorsa argan yağı aradığınız çözüm olabilir. “Sıvı altın” olarak adlandırılan argan yağını saç uçlarınıza düzenli olarak sürerseniz kırıkları büyük oranda önleyebilirsiniz.

Jojoba Yağı

İyileştirici etkisi bulunan jojoba yapı hem cilt hem de saç için faydalı bir yağ. Saç derisi sorunlarına karşı önerilen jojoba yağı aynı zamanda saçın kabarmasını önlemek, koparak dökülmeleri azaltmak ve kepeğe karşı da önerilen yağlar arasında yer alıyor.

Hindistan Cevizi Yağı

En iyi nemlendirici yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağı saç derisini nemlendirirken saçınızı yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru saç ve saç derisi şikayetiniz varsa sizin için en uygun yağ Hindistan cevizi yağı.

Nane Yağı

Nane yağı saç derisini canlandırarak saç köklerine daha çok oksijen gitmesini sağlar ve bu sayede hem saçın uzamasına hem de koparak dökülmelerin azalmasına yardımcı olur. Ancak nane yağını direkt olarak saç derisinde kullanırsanız güçlü bir yağ olduğu için yakabilir. Bunu önlemek için badem yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla veya suyla inceltebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Anti bakteriyel lavanta yağı saç derisini enfeksiyonlara karşı koruyor ve saç köklerini etkileyen kepekten kurtulmanıza yardımcı oluyor. Lavanta yağını nane yağında olduğu gibi taşıyıcı yağlarla veya suyla incelterek kullanırsanız saç derisinde yağın güçlü etkisine bağlı olarak oluşabilecek tahrişi önleyebilirsiniz.

Biberiye Yağı

Pek çok saç bakım ürününde kullanılan biberiye yağının en önemli özelliği saç derisindeki kan dolaşımını artırması ve bu sayede saç köklerini besleyerek koparak dökülmeleri önlemesi. 2-3 damla biberiye yağını 7-8 damla badem yağıyla karıştırarak haftada 2 kez saç derinize masaj yapabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın