Saça Sıcak Yağ Bakımı

Sıcak yağ bakımı saç derisini ve saç tellerini yumuşatmaya yarayan, doğal yağların kullanıldığı saç bakım uygulamasıdır. Saçlar üzerinde olumlu etkilerini 2-3 uygulamadan sonra görebileceğiniz sıcak yağ bakımı özellikle yıpranmış saçlara, aşırı kuru saç derisi olanlara ve uçlardaki kırıklara artanlara önerilmektedir. Saçlar ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar, boya, kimyasallar içeren saç bakım ürünleri ve güneş nedeniyle kuruyup yıpranabilir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz sıcak yağ bakımı ile bu olumsuz etkileri tersine çevirebilirsiniz.

Sıcak Yağ Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıcak yağ bakımı için öncelikle hangi yağı kullanacağınızı belirlemelisiniz. Badem yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı en popüler bakım yağları arasında yer almaktadır. Maskenin etkisini arttırmak için bu taşıyıcı yağların içine lavanta, limon yağı gibi uçucxu yağlarda bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Saçlarınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda yağı teflon tavada veya çelik tencerede ılıtabilirsiniz. Yağı ısıtırken dikkat edilmesi gerekenler ocağın kısık ateşte olması ve yağın sadece ılıması. Bunun için yağı kısık ateşte 4-5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.


Sıcak Yağ Saça Nasıl Uygulanır?

Yağı ılıdıktan sonra geniş ağızlı bir kaseye alın. Etrafa damlamasını engellemek için boynunuzda ve omuzlarınızda geniş bir havlu kullanabilirsiniz. Parmak uçlarınızı kaseye daldırıp öncelikle saç derinize masaj yaparak yağı uygulamaya başlayın. Parmak uçlarınızla saç diplerine dairesel hareketlerle uygulayın. Saç derisinin tamamına 10-15 dakika masaj yapıp kan dolaşımını arttırdıktan sonra kalan yapı diplerden uçlara kadar saçlarınıza sürebilirsiniz. Eşit miktarda sürmek için önceden saçlarınızı tutamlara ayırabilirsiniz. Yağı saçlara sürdükten sonra geniş ağızlı bir tarakla tarayıp başınızın üstünde toplayın. Plastik dul bonesi kullanabilir ancak havlu da yeterli olacaktır. Saçlarınızı topladıktan sonra yağın saça ve saç tellerine iyice işlemesi için en az 30 dakika bekletmeniz gerekiyor.

Yaş Saçtan Nasıl Çıkar?

Önce ılık suyla yağın fazlasını iyice alın. Daha sonra hafif bir şampuanla yağı tamamen çıkarabilirsiniz. Saç derisinde yağ artığı kalmamasına dikkat edin çünkü daha sonra kaşıntıya neden olabilir. Sıcak yağ bakımı uygulamasını saçlarınız eski haline dönene kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda sıcak yağ bakımı için yağın ısıtılması ve yağın saçlara sürülmesi gösteriliyor. Videoda yağı ısıtmak için mikrodalga kullanılıyor ancak mikrodalgada ısı kontrolü zor olduğu için ocak kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın