Saçın Kırılmasını Önlemek İçin

Kırılan saç telini onarmanın hiçbir yolu yoktur ancak saçınızı doğru bakım uygulamaları ile kırılmaya karşı koruyabilirsiniz. Saç uçlarının kırılmasının başlıca nedenleri; sık saç boyası kullanımı, ağır kimyasallar içeren saç bakım ürünleri, saç maşası ve kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan cihazlardır. Tüm bunların üstüne vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenme eklenirse saçlarınız çok sık kırılmaya başlar. Saçın kırılmasını engellemek için ilk yapılacak şey saç tellerinin sürekli nemli olmasını sağlamaktır.

Saç Kırılmasını Önlemek

Saç uçlarının kırılmasını engellemek, en azından kırıkları azaltmak için fırça kullanımına bir süre ara verebilirsiniz. Saç köklerini zorlayan, özellikle saçlar ıslakken kullanıldığında telleri yıpratan sık kıllı fırçalar yerine geniş dişli tarakla şekil verebilirsiniz.

Saç modeli seçimi de uçların kırılması üzerinde etkilidir. Uzun veya kısa, hangi modeli kestirirseniz kestirin saç uçlarının kırılmaya karşı dirençli için küt kesilmesine dikkat edin. 5-7 haftada bir kırılan uçları aldırmak kırıkların derinleşmesini ve ilerlemesini engelleyecektir.


Her gün şampuan kullanarak yıkanmak saç derisini kurutur ve saçın yumuşak olmasını sağlayan yağ üretimini azaltır. Saçınızı her gün şampuanlamayın veya şampuanınıza yarı yarıya su ekleyin. Seçtiğiniz şampuanın ve diğer saç bakım ürünlerinin alkol içermediğinden emin olun.

Saçta bırakılan saç nemlendirici bakım maskelerinden kullanabilirsiniz. Bu maskeler saçı nemlendirerek kırılmayı azaltabilir.

Saçı kurutan ve yıpratan boya, fön, saç düzleştirici, jöle, köpük gibi şekillendirici ürünleri kullanamaya bir süre ara verin. Tüm bunlar saçı ve saç derisini kurutan uygulamalardır.

2 ayda 1 kere kuaförünüzde derinlemesine nemlendiren bakım uygulaması yaptırabilirsiniz.

Saçınız doğal olarak kuruysa ve kırılmaya yatkınsa zeytinyağı, badem yağı veya Hindistan cevizi gibi doğal yağlarla bakım uygulamaları saçınızın nemlenmesine yardımcı olacaktır.

,

Saçın Kırılmasını Önlemek İçin İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Ebrunur Nur 15 Mart 2016 #

    Ben saç kırıklarının kuruluktan olduğunu düşünerek sulandırılmış gliserin kullanıyorum cok iyi geldi, kırıkları onarmıyor ama kırılmasını da bayağı engelledi.

Bir cevap yazın