Saçları En Çabuk Ne Uzatır?

Saçları en çabuk ne uzatır sorusuna verilecek en iyi cevap “iyi bakım” olacaktır. Çünkü kullanılacak ilaçlar veya doğal ürünler, saçların normalde ayda 1 santim kadar uzarken birden 10 santim uzamasını sağlamaz. Ancak saçların gerekli vitaminleri aldığı bir beslenme programına sadık kalmak, hava kirliliğe ve yıpranmaya karşı korumak, saç derisini ölü hücrelerden temizlemek ve nemlendirmek daha sağlıklı uzamasını, kırıkların azalmasını sağlayabilir. Saç uçları ne kadar az kırılırsa o kadar az kestirmek zorunda kalacağınız için daha uzun saçlara istediğiniz sürede ulaşma şansınız yükselecektir.

Vitaminler

Protein, vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme, genel sağlınız için olduğu kadar saç sağlığınız içinde önemlidir. Vitaminler saç derisi ve saç köklerini güçlendirirken protein saç tellerini olumsuz dış faktörlere karşı korur ve uçlarında oluşan kırıkları azaltır. Ayrıca sadece iyi bir beslenme ile doğal parlaklığında, yumuşak ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün. Bunun için tavsiye edilen ise, antioksidan bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, vitamin kaynağı meyvelerden bol bol yemek ve protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek. Özellikle A, C, E ve B12 vitaminlerini düzenli olarak almak kısa sürede saçlarınızda olumlu etkilerini gösterecektir.


Stres

Fiziksel ve duygusal stres saç üzerinde olumsuz etki yaratır ve saçların uzama süresini daha da uzatabilir. Stres tek başına geçici saç dökülmesine de yol açabilmektedir. Tabii bur da stresli geçen tek bir günden bahsetmiyorum. Stresin saçların uzamasına olumsuz etkisi 4-5 haftalık stresli süreçlerin sonunda gözle görülmeye başlanabilir. Ayrıca duygusal stres nedeniyle oluşabilecek uyku bozuklukları saç uzamasını engelleyebilir. Bu nedenle stresi azaltıcı etkisi bulunan düzenli egzersiz, meditasyon teknikleri gibi uygulamaları yaşamanıza dahil edebilirsiniz. Stresle baş etmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar ve ilaçlar saçın uzamasını yavaşlatabilir. Ancak düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçları sadece saçlarınızın sağlığı bozuluyor diye kullanmayı bırakmak çok ciddi sorunlara neden olabilir. İlacın yan etkilerini doktorunuzla konuşarak yan etkisi daha az olan alternatif bir ilaçla değiştimesini isteyebilirsiniz.

Saç Derisi

Saç derisinin sağlığı saçların çabuk uzamasında oldukça önemli bir role sahiptir. Çünkü sağlıklı saçlar önce sağlıklı saç kökünde oluşur ve saç kökü sağlığı saç derisi sağlığıyla yakından ilgilidir. Saç derisini etkileyen cilt hastalıkları, cildin aşırı kuru veya yağlı olması gibi durumlar saç uzamasına etki edebilir ve süreci yavaşlatabilir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa vakit kaybetmeden doktora giderek uygun tedavi yöntemini kullanmaya başlamalısınız.

Saç Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Saçlarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız perma, kimyasal düzleştirme, boyama gibi işlemlerden kaçının ya da en azından uzayana kadar ara verin. Saç şekillendirici, saç düzleştirici ve ısıyla çalışan saç kurutucu cihazları mümkün olduğunca az kullanın. Saçları ıslakken fırçalamayın. Banyodan çıktıktan sonra fazla suyu havluyla alarak doğal kurumaya bırakın.

,

Saçları En Çabuk Ne Uzatır? İçin 22 Yorum Yapılmış

 1. başak 02 Mart 2013 #

  En çabuk zeytin yağı uzatıyor saçı.

  • ramos 10 Haziran 2015 #

   Mesela kaç günde?

  • esra 01 Kasım 2015 #

   Kesinlikle zeytinyağı çünkü benim saçım bir ayda harika oldu 1 çay bardağı zeytinyağını banyodayken 10 dk beklet sonra yıka ve çıktıktan sonra örgü yap sürekli yap bunu 3 günde bir banyo yaptım. Saçım parladı, az dökülmeye başladı (aşırı dökülüyordu) deneyin görün sonucu birde biraz badem yağı dökün çay bardağına. Bakin bana dua edeceksiniz adim Esra dua edin bana sonucu görün.

 2. rabia 01 Ağustos 2013 #

  Arkadaşlar terlemenin saç uzattığını biliyor muydunuz? Ben bunu her yaz canlı yaşadım. Kışın uzamayan saçımın yazın terden uzadığını anladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

  • yardim 11 Eylül 2014 #

   Teşekkürler.

 3. rabia 01 Ağustos 2013 #

  İster inanın ister inanmayın.

 4. melike 10 Aralık 2013 #

  Bence saçlar bağlayınca uzuyor.

 5. merve 25 Aralık 2013 #

  Saçı kekik yağı sarımsak karışımı uzatıyor.

 6. meryem 03 Ocak 2014 #

  Arkadaşlar eğer saçınızın çabuk mu uzatmak istiyorsunuz yılan yağı ile besleyin.

 7. selin 24 Ocak 2014 #

  Saçı en çabuk yağmur uzatır. 🙂

 8. za 26 Ocak 2014 #

  Arkadaşlar bence saçınızı boşuna şekillendirmeyin bilmem ne otuyla beslemeyin. Uzadıkça uzar uzamazsa uzamaz.

 9. akiş buhara 29 Nisan 2014 #

  Doğru söylüyor en iyisi bırak kendine uzar! Yağmura ne gerek var.

 10. coliner morgan 29 Nisan 2014 #

  Teşekkürler arkadaşlar.O kadar şey tavsiye ettiniz ki, kafam karıştı 🙂

 11. ummuhan erdogan 26 Mayıs 2014 #

  Bence saçı şampuanlar uzatır arkadaşlarım.

 12. kübra 31 Mayıs 2014 #

  Yağlı saçlar daha çabuk uzuyor ve geç kırılıyor 😀 kuru saçlı olanlar saçlarını yıkadıktan sonra biraz nemli bıraksın o zaman daha hızlı uzar 😀

 13. sorunsuz 06 Eylül 2014 #

  Arkadaşlar öle her denilen şeyi saçınıza uygulamayın, sağlıklı bir şekilde uzamasını mı istiyorsunuz? O zaman saçınızla fazla uğraşmayın ki yıpranmasın jöle gibi şeylerden uzak durun haftada bir kere saçınıza zeytinyağı sürüp 30dk bekletin sürdükten sonra masaj yapmayı da unutmayın 30 dakika beklettikten sonra şampuanınızla yıkayınız eskisinden daha yumuşak ve parlak görünümlü olacaktır.

 14. adi lazim deyil 21 Ekim 2014 #

  Arkadaşlar bence sinameki kürü en iyisi, çok hızlı uzatıyor.

 15. istanbul 29 Kasım 2014 #

  Arkadaşlar merhaba. Saçınızın hızlı ve gür uzamasını istiyorsanız yapacağınız tek uygulama: eczaneden bir kutu doğum kontrol hapı alıyorsunuz ve onları bir havanda ezip şampuanınızın içine koyuyorsunuz. Birkaç ay içinde saclarınızdaki farkı görüyorsunuz. Bizzat kullandım.

 16. sevil 12 Ağustos 2015 #

  Arkadaşlar saçınıza zor durumda olmadığınız surece fön düzleştiriciler sıcak aletler kullanmayın temiz tutun sürekli toplayıp arkadan bağlayın nemli tutun badem yağı azcık sürüp bağlayın yılan badem Hint jojoba ceviz ve Hindistan yağını karıştırın sıcak olsun ama yatmadan önce sürüp sabaha kadar tutun nasıl uzuyor bunları yaparsanız gerçekten fena uzuyor…ama sabredin zamanla uzayacak hemen uzayacak diye bir şey yok kendi bildiklerinizi de saçınız uygulayın..

 17. Beyza 08 Ocak 2016 #

  Arkadaşlar yılan yağını boyalı saca kesinlikle ama kesinlikle uygulamayınız saçlarınız elinizde kalır. Onun yerine karışık yağlar ya da badem yağı daha etkili.

 18. Esmaa 20 Ocak 2016 #

  Elma sirkeside sacı uztıo qrcktn bnde denedim baya bi katkısı wrr twsye edrm..

 19. Serkan 25 Ocak 2016 #

  Saci bira uzatir haftada 1 sise birayi kaynatip alkolu yok edin sacinizi birayla yikayin sonra durulayin hem bakim yapiyor icindeki arpa ve maya ile.yabanci unlulerin cogu bu sekilde bakim yapiyormus

Bir cevap yazın