Saçları Hızlı Uzatmanın Yolu

Saçların yavaş uzaması veya hiç uzamamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en sık görülenler stres, belirli ilaçların yan etkisi ve kötü beslenmedir. Saçlar sağlıklıyken zamanın %90’nında uzarken %10’unda dinlenir. Bir kaç hafta alan dinlenme sürecinden sonra saç dökülür ve yeni saçlar tekrar uzamaya başlar. Eğer genetik olarak saçlarınız yavaş uzamıyorsa, hasta değilseniz ve dengeli besleniyorsanız yeni saç telleri ayda ortalama 1 santim uzayacaktır. Bu uzama sürecinde meydana gelebilecek olumsuzluklar saçın yavaş uzamasına yol açabilir. Bu olumsuzluklarla mücadele etmek ve saçlarınızı olabildiğince hızlı uzatmak için bazı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma ve Dengeli Beslenme

Doğru beslenme hızlı saç uzatma ve saç sağlığı açısından gereklidir. İşlenmemiş gıdaları tüketmek ve bunu yanı sıra gereken vitamin ve mineralleri almak saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Eğer dengeli beslenmeye yeni geçtiyseniz saçlarınıza olumlu etkisini göstermesi 6 ay kadar sürebilir. Her gün mutlaka yağsız et, balık, yumurta, fındık, fasulye ve soya ürünleri gibi sağlıklı protein kaynaklarından birini öğünlerinize ekleyin. Yeterince protein almak saç köklerini güçlendirecektir.

Demir ve çinko eksikliğinin belirtileri arasından saç dökülmesi de bulunur. Bu mineralleri günlük önerilen dozlarda aldığınızdan emin olun. Demir, saç köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olurken çinko, kökleri çevreleyen yağ bezelerinin doğru çalışmasını sağlar. Gerekli olan demiri yumurta, yağsız et, kümes hayvanları gibi hayvansal kaynaklardan veya fasulye, mercimek ve soya gibi sebzelerden alabilirsiniz. Çinko için en iyi kaynaklar ise fıstık ezmesi, deniz kabukluları, nohut ve kabak çekirdeğidir.


Yağı tamamen kesmeyin çünkü yağ vücut sisteminin çalışması için gereklidir ve A, D, E, ve K vitaminlerinin işlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı yağ kaynakları için doymamış yağlara ve omega yağ asidi içeren besinlere yönelin.

C vitamini vücut tarafından depolanmadığı için her gün düzenli olarak alınmalıdır. C vitamini eksikliği saç uzamasını yavaşlatabilir, saçların donuk ve zayıf görünmesine neden olabilir. C vitamini ayrıca saç hücrelerinin üretimi içinde gereklidir.

Riboflavin ve biotin gibi B vitamini de sağlıklı saçlar için gerekli vitaminler arasında yer almaktadır.

Saçların Hızlı Uzaması ve Saç Bakımı

Saçlarınızda kullandığınız tüm ürünlerin etiketlerini okuyun ve ne gibi kimyasallar içerdiklerini genel hatlarıyla öğrenin. Bu kimyasallardan bazıları alerjik tepkimeye yol açarak saç derinizi tahriş edebilir ve saçların uzamasını yavaşlatabilir. Saçlarınıza mümkün olan en az miktarda kimyasal madde değdirin ve organik şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmaya çalışın.

Hindistan cevizi, avokado, badem ve zeytinyağı saç derinizi nemlendirirken saçlarınızı yumuşatarak kırılmalara karşı koruyacaktır. Saçlarınız daha az kırılırsa uçlardan daha az aldırmak zorunda kalırsınız. Saç ve saç derinizin sürekli nemli olmasına özen gösterin. Saç uçlarınızda kırıklar varsa uzatmaya başlamadan önce bu kırıkları aldırın. Çünkü kırıklar saçların sağlıksız ve daha yavaş uzamasına neden olur.

, ,

Saçları Hızlı Uzatmanın Yolu İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. asena 17 Şubat 2014 #

    Öncelikle merhaba, yeni yılınız kutlu olsun. Benim saçlarımı beğenen çok var. Çoğunuz beni tanıyorsunuz, buna eminim. Köstebekgiller pelin oyuncusuyum. Bu sayfaya sık sık girdim.saç uçlarım kırıktı sizde biliyorsunuz? Bu sayfa ile birlikte saçlarım harika oldu.bu yüzden çok teşekkürler.bu arada köstebekgiller yeni bölümleri çekildi görüşürüz! Herkese selamlar!.

  2. asenacım 10 Mart 2014 #

    Ne zaman yayınlanacak peki? köstebekgiller yeni bölümleri 🙂

Bir cevap yazın