Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçları ve vücut kıllarının kazınması ile ilgili pek çok “mit” vardır. Bu mitlerden en çok söylenenleri ise, saçları kazıtmanın saç dökülmesini engellediği ve saçların daha hızlı uzamasını sağladığıdır. Gerçek ise; saçları kazıtmanın böyle bir etkisi olmadığı, saç tellerinin ölü hücrelerden oluşması nedeniyle kazıtmanın, uzayan tırnakların kesilmesinden farklı bir etki yaratmadığıdır. Saçların kazıtıldıktan sonra daha gür çıktığı veya dökülmenin engellenebileceği yönünde hiç bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Saçları kazımak sadece saçın, saç derisi üzerinde bulunan “cansız” bölgesini etkiler. Saç derisinin altında, saç kökünde yer alan canlı hücreler ise bu durumdan etkilenmez. Kazındıktan sonra saç normal uzama süresinde uzamaya başlar. İlk çıkan saçlar uzun saçların uçlarından daha kalın olduğu için saçların gür çıktığı yanılgısı doğabilir. Ancak saçlar uzadıktan sonra uçları eskisi gibi köklerinden daha ince olacaktır. Saçların daha hızlı uzadığı ise; çıplak saç derisi üzerinde ilk çıkan tellerin daha kolay fark edilir olmasından kaynaklanmaktadır.


Kazıma yöntemi ergenler tarafında sakal ve bıyıkların daha çabuk çıkması içinde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda sakal bölgesinde gerçekten kılların sayısında bir artış görülebilir. Ancak bunun nedeni bölgenin jiletle tıraş edilmesi değil, ergenlik döneminde kısa sürede meydana gelen hormonal değişimlerdir. Bu dönemde hormonların etkisiyle sakal ve bıyık bölgesinde daha fazla kıl kökü oluşur.

Saç dökülmesinin büyük çoğunluğu kalıtsal nedenlerle oluşmaktadır. Yani birinci dereceden akrabalarınız da saç dökülmesi varsa bunun sizin saçlarınızı etkilemesi yüksek olasılıktır. Ancak bazen yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, düzensiz yaşam, hava kirliliği gibi çevresel faktörler saç tellerini inceltip dökülmeyi hızlandırabilir. Bu gibi nedenlerden ötürü meydana gelen saç dökülmesini engellemek için düzenli saç bakımı yapabilir, beslenmenize özen göstererek gereken vitamin ve mineralleri alabilir, stres azaltan meditasyon tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi? İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. can 21 Temmuz 2014 #

  Eskiler saç kazıtmak saçın ömrünü 2 sene uzatır demişler ben eskilere inandım kazıttım çok iyi oldu isterseniz sizde yapabilirsiniz.

  • Kerem 29 Temmuz 2015 #

   Kesinlikle katılıyorum sana.

 2. aliş 03 Ekim 2014 #

  Benim de saçlarım 18 yaşında falan dökülmeye başladı elimi saçıma attığımda avuç dolusu saç geliyordu. Saçımı kazıttım. Saçlarım tekrar uzadı 3-4 numara oldu elimi saçıma attığımda artık hiç saç gelmiyordu. Saçların ömrünü en az 2-3 ay uzatıyor kazıtmak.

 3. Turab 17 Ekim 2014 #

  Katılmıyorum.iki sene önce radyo terapi gördüm, saçımın bir kenarı döküldü, yumurta gibi çıktı, alttan gelen tüy şeklinde geliyordu, bir ay boyunca her gün kazıdım ve şimdi saçımın o kısmı diğer bölgelerden daha sık ve daha güçlü.. Diğer taraflara da etkisi oldu şu anda diğer taraflar da dökülmeler başladı ve yine kazıyorum şu an. Şu an yine her gün sabunsuz şekilde her sabah kazıyorum ilk kestiğim ile son kestiğim arasında kesim zorluğun açısından fark oluşuyor yani jilet zorlanıyor. Bilmem anlatabildim mi?

 4. tolga 17 Ekim 2014 #

  Arkadalar benim de saçım dökülüyor napmam gerek bir yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek?

  • Fatih 02 Temmuz 2015 #

   Alışman gerek kardeşim.

 5. gül 05 Temmuz 2015 #

  Arkadaşlar kazıtmak fayda etmiyor bir iki ay iyi geliyor sonra saç eskisi gibi dökülüyor ben sekiz kez kazıtmış bir insanım badem yağı saç köklerini besler çam terebentin bakın zeytinyağı da iyi geliyor ama saçları inceltiyor zeytinyağı kaş ve kirpiklerde çok işe yarıyor sadece bir hafta düzenli kullanın kaş ver kirpik için bana hak vereceksiniz.

 6. Kübra 03 Aralık 2015 #

  Arkadaşlar benimde saçlarım çok dökülüp bir çok tedavi yöntemi demedim ama bir fayda olmadı usturaya vurmayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım kararsızım.

 7. efsane 27 Şubat 2016 #

  Mrb arkadaslar askerden once saclarm cok sıktı askerdeyken skntidan seyreklesti braz genetik olarakda babmda kel genetikden dolayı dusunyom. Su an saclarimi kazdrdm bilmyom arrk faydasi olur mu ? Saclari sıklastrmanm bi yolu bi ilaci faln yok mu eczaneden alablcemz bilen arkadaslar yardmmci olursa sevnrm…

 8. Burak 09 Temmuz 2017 #

  Kazitmak saça faydalı oluyor 6 8 ay dökülmede gözle görülür bir azalma sağlıyor

Bir cevap yazın