Saçların Güçlenmesi İçin Ne Yapılmalı?

Saçların güçlenmesi için sırasıyla; dengeli, vitamin, mineral bakımından zengin gıdalarla beslenmek, evde kendinize doğal ürünlerle saç bakım rutini oluşturmak, saçları boyaya, saç şekillendirici cihazlara ve güneşe karşı korumak gerekiyor. Eğer bu 3 adıma dikkat ederseniz saçlarınızın güçlenmemesi için bir sebep bulunmuyor. Tabii hastalık durumlarını, ilaçların yan etkisini ve sigara kullanıyorsanız bunun olumsuz etkilerini ayrı tutuyorum.

Saçların Güçlenmesi İçin Vitaminler

B Kompleks Vitaminleri: Saçların daha hızlı uzamasını sağlarken saç köklerini güçlendirir. Özellikle B7 vitamini ekstra protein sağlayarak saçların daha yumuşak olmasını sağlar, kırılmalara karşı saçı korur.

C ve E Vitaminleri: Saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerini besler. E vitamini saçın uzaması üzerinde etkilidir.

Protein: Protein ağırlıklı beslenme saçları güçlendirir, koparak dökülmeleri azaltır ve doğal parlaklık verir.

Beta Karoten: Vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür ve saça parlaklık verir.

Mineraller: Magnezyum, sülfür, silika ve çinko gibi mineraller saç dökülmesini yavaşlatır ve saç sağlığına katkıda bulunur.


Saçların Güçlenmesi İçin Besinler

Meyveler: Meyve tüketimi yönünden zengin bir beslenme ile ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin çoğu alınabilir. Örneğin turunçgiller C vitamini yönünden zengindir ve C vitamini antioksidan etkisiyle vücudu toksinlerden temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini ise saç köklerini zararlı serbest radikallere karşı koruyarak dökülmeyi azaltır.

Yapraklı Sebzeler: A, E ve C vitamini bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler saç köklerini güçlendirerek saçın görünümüne olumlu etki yapar. Ayrıca hava kirliliği ve toza karşı saç tellerini korur.
Saçın Güçlenmesi İçin Doğal Bakım

Saçı güçlendiren doğal bakım maskelerini düzenli olarak evinizde uygulayabilirsiniz. Bu maskelerde genellikle saçı yumuşatan saç derisini nemlendiren ve kökleri besleyen badem, jojoba ve zeytinyağları kullanılmaktadır. Bu yağlar kırıkları azaltır, saça hacim verir ve doğal bir parlaklık kazandırır. Sitemizin saç bakımı bölümünde doğal yağlar ve ürünlerle hazırlanan saç maskeleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

, ,

Saçların Güçlenmesi İçin Ne Yapılmalı? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Bahar Yağmur 30 Mayıs 2013 #

    24 yaşımda olmama rağmen stresli bir yaşam tarzı ve kimyasal boyalar yüzünden saçlarım çok yıprandı. İpek gibi yumuşak ve parlak olan saçlarım en sonunda yıpranmış ipler gibi sağlıksız görünmeye başladı. Bu durum oldukça canımı sıktı. Bir karar aldım ve üç hafta önce saçlarımı kazıttım. Zor bir karardı ama yaşam tarzımı gözden geçirmemi sağladı. Sağlık güzellikten daha önemli ve güzellik uğruna sağlığımıza zarar veren ürünler kullanıyoruz çoğu zaman. Kullandığımız bu kimyasallar kısa zamanda geçici bir güzellik; uzun vadede ise kalıcı bir çirkinlik vermekten daha ileri gidemiyor maalesef. Şimdi saçlarınıza o iğrenç boyaları değdirmeden önce bir kez daha düşünün. Ve en sonunda saçınızı kazıtmak zorunda kalmayın.

  2. mehmet benek 04 Mart 2016 #

    Yumurta sürdünüz mü?

Bir cevap yazın