Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Besinler

Öncelikle şunu söyleyeyim “saçların hızlı uzamasını sağlayan besinler” denilince aklınıza yedikten sonra saçlarınızın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlayan yiyecekler gelmesin. Çünkü herhangi bir besin, mineral veya vitamin saçların daha hızlı uzamasını sağlamaz. Ancak tükettiğimiz gıdalar saçların “normal” uzaması ve sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Örneğin saçın, saç derisinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri düzenli olarak aldığınız bir beslenme programı uygularsanız, saçlarınız daha parlak, sağlıklı görünür, koparak dökülmeler ve saç derisinde görülen cilt problemleri önemli oranda azalır. Aynı zamanda saç uçları daha az kırılacağı için sürekli uçlardan aldırmak zorunda kalmazsınız. Böylece bakımsız saçlara göre daha kısa sürede istediğiniz uzunlukta sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçların Uzaması ve Beslenme

Vitaminler saçın uzaması ve sağlığı için kilit role sahiptir. A vitamini, saç uzamasında önemli etkisi bulunan tiroid fonksiyonunu düzenler. A vitamini için kırmızı ve turuncu renkli sebze ve meyveler tüketebilirsiniz. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, süt, yumurta akı gibi besinler A vitamini bakımından zengindir.


B vitaminleri kan akışını düzenleyerek saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Muz, yumurta, tam tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler saç sağlığı için gerekli B vitaminleri için düzenli olarak tüketilmelidir.

Saçların sağlıklı kalması için kolajen ve kolajen üretimi içinde vücudun yeterli miktarda C vitamini alması gerekir. C vitamini eksikliğinin ilk belirtileri saçlarda görülür ve saçlar kolay yıpranır, uçları sık kırılır ve hacmini kaybeder.

Saçların uzamasına yardımcı olan minerallere gelince; çinko minerali hücre büyümesini destekler ve tahrip olmuş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Et ve kümes hayvanları, fasulye, yoğurt gibi gıdalardan ihtiyacınız olan çinkoyu alabilirsiniz. Bakır minerali saç köklerine giden oksijeni arttıran diğer bir besin öğesidir. Deniz ürünlerinden bol miktarda bakır minerali alabilirsiniz.

Demir eksikliği anemisinin saçları zayıflattığını ve saç dökülmesine yol açtığını çoğumuz biliyoruz. Bu nedenle besinler yoluyla yeterli miktarda demir aldığınızdan emin olmalısınız. Ispanak, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler demir minerali bakımından iyi kaynaklardır.

Diğer Öneriler

Saçlarınızın sağlığını korumak ve hızlı uzamasını sağlamak için çok düşük kalorili “şok diyet” programlarından uzak durmalısınız. Bu tip diyetler sizi halsiz bırakabileceği gibi saçları da olumsuz yönde etkiler. Aynı nedenle düşük proteinli veya karbonhidratsız diyet listelerini kullanmayın. Tek bir besin öğesine odaklanmak ciltte, saçta olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Tabii aşırı yağlı gıdalar, şekerli gıdalar ve içecekler, fazla tuz sadece saçlarınızın uzamasında değil genel sağlığınız açısından da uzak durmanız gereken besinler arasında yer alıyor.

,

Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Besinler İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. beyza 04 Eylül 2013 #

  Teşekkürler.

 2. ayşe 08 Ocak 2014 #

  Teşekkür ederim işime yaradı.

 3. kader 16 Şubat 2014 #

  Ehh idare eder denemedim ama çok şey söylüyorsunuz kısacası her şeyi yiyin 🙂

  • ah ilahi ben 25 Nisan 2014 #

   🙂

Bir cevap yazın