Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

Sağlıklı saçlar, insanın kendine güvenini arttırırken çevremizdeki insanlara genel sağlığımız ile ilgili ipuçları verir. Özellikle ilerleyen yaşlarda saçı her an sağlıklı tutmak zorlaşabilir. Bu nedenle çeşitli kozmetik markaları yıpranan, zayıflayan ve incelen saçların görünümü geliştirmek için yüzlerce farklı ürün sunuyor. Bu ürünler saç sağlığını geliştirmek için bir yol olabilir ancak hem daha hesaplı ve hem de daha doğal bir bakım için bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Biberiye

Yüzyıllardır kan dolaşımını arttırmak için kullanılan biberiye, bu etkisiyle saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerini besler ve güçlendirir. Bitkiden elde edilen doğal yağ ya da kurutulmuş biberiye ile hazırlayacağınız saç durulama suyu aynı zamanda kepek oluşumunu hafifletmek için kullanılabilir. Biberiyeyle saçlarınızı durulamak için bir avuç kuru biberiyeyi yarım tencere kaynar suya atıp 15 dakika demlenmesini bekleyin. Su soğuduktan sonra biberiye yapraklarını süzün ve yıkanmış saçlarınıza, saç derinize bu suyu sürün. 2 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.


Neem (Yalancı Tespih Ağacı)

Neem ağacı yapraklarını bir tencerede kaynatarak suyun soğumasını bekleyin. Bu suyla saçlarınızı duruladıktan 5 dakika sonra ılık suyla temizleyin. Hindistan’a özgü bir ağaç olan neem ağacından toplanan yapraklar ülkemizde her yerde satılmıyor ancak büyükşehirlerdeki aktarlarda bulma ihtimaliniz yüksek. Yapraklar Hindistan’da saç tellerini kalınlaştırmak ve saç dökülmesini yavaşlatmak için kullanılıyor.

Lavanta

Pek çok farklı toplumda sinirleri yatıştırmak ve gerginliği almak için kokusundan yararlanılan lavanta bitkisi saçı incelmeye karşı korur. Lavanta yağı esansiyel yağ olduğu için direk olarak saç derisinde kullanılması tavsiye edilmez. Badem yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak saç derisine masaj yapabilirsiniz. Dilerseniz şampuanınızın içine 4-5 damla lavanta yağı damlatıp aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

,

Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Merve 11 Şubat 2013 #

    Merhaba
    Ben bu siteye bakmadan önce aktarlardan sadece lavantanın yaprağını aldım kaynattım ve sıcak ile ılık arasında bir kıvamda tüm saç köklerime uyguladım. İncelediğim sitelerde çiçegin de bu işlemin yapılması gerektiği ve yaprağı ile
    çiçeğinin arasında yapısal farklar olduğu yazıyor. Acaba bir yan etkisi veya kötü bir etkisi olur mu saçlarıma karşı? Lütfen bilgilendirinç

  2. yúksel 31 Ocak 2015 #

    Soğan sarımsak zeytinyağı çörek otu yağı ceviz yağını karıştırın aksamları masaj yapın neticeyi göreceksiniz mutlu olacaksınız.

Bir cevap yazın