Tatlı Badem Yağıyla Saç Uzatma

Sağlıklı görünen, hacimli saçlar herkesin elde etmek istediği bir özellik. Bazen, dış koşulların etkisiyle, yetersiz beslenme ve stres nedeniyle saçlar yıpranabilir ve gereğinden fazla dökülebilir. Saç maşası, fön makinesi gibi ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar, saç spreyi, jöle, saç boyası gibi ağır kimyasallar içeren saç ürünleri de saç tellerine ve köklerine zarar verir. Doğal bakım maskeleri ve saçı besleyen yağlarla saçlarınızda ki bu tahribatı azaltmanız mümkün.

Badem Yağının Saç Bakımında Kullanımı

Badem yağıyla saç bakımı tarihte eski Mısır’a kadar gitmektedir. En sık kullanılma yöntemi eşit miktarda tatlı badem yağı ile Hint yağını karıştırarak saç derisine masaj yapmak ve yağı saçlarda bir süre bekletmektir. Söylenen, bu karışımın saç köklerini güçlendirdiği ve saç dökülmesini gözle görülür oranda yavaşlattığıdır. Badem yağı aynı zamanda saç tellerine doğal bir parlaklık verir ve daha yumuşak olmasını sağlar.


Günümüzde ise tarihten gelen bu kullanım şekli hala devam etmektedir. Badem yağıyla hazırlanan onlarca farklı cilt ve saç bakım maskesi tarifini kitaplarda, internet sitelerinde ve kullanıcıların deneyimlerini paylaştığı forumlarda bulabilirsiniz. En çok verilen reçete ise saçların uzunluğuna göre ayarlanan ölçülerde badem yağı, yumurta akı ve bir kaç damla lavanta yağını karıştırarak saç ve saç derisine sürdükten sonra yarım saat bekletmek. Bu basit maske saç tellerini koruyup yumuşatırken saçların daha sağlıklı uzaması için destek sağlıyor.

Hint yağı ve tatlı badem yağıyla hazırlayabileceğiniz saç bakım maskesinin tarifi ise şu şekilde; yarım çay bardağı badem yağıyla aynı miktarda Hint yağını karıştırıp saç derinize parmak uçlarıyla masaj yaparak yedirin. Artan yağı köklerde uçlara doğru yavaşça sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve bir havlu ile sarın. Yağı 15-25 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla yıkayın ve bol ılık suyla durulayın. Bu yağ karışımına güzel koku vermesi için 4-5 damla lavanta yağı ya da jojoba yağı damlatabilirsiniz.

, ,

Tatlı Badem Yağıyla Saç Uzatma İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. öykü yağmur 17 Haziran 2014 #

  Ben daha yeni başladım ama bir daha bırakamadım çok yararı var 1-2 haftada bir yapıyorum tavsiye ederim.

 2. mrvozden 04 Kasım 2014 #

  Siz saçı sağlıklı bir şekilde uzatsın diye mi yaptınız açıkçası badem yağını hiç denemediğim için karar veremedim sac diplerine sürmek uçlarına vs. Saçı dökermiş dökmezmiş diye evde tatlı badem yağı var ama cesaret yok 🙂

 3. betul 20 Haziran 2015 #

  Ben 1 aydan fazla oldu kullanalı ve ben kullanmadan önce saçımın uzunluğunu çekmiştim maske ya da uçlarına sürüyorum. Şimdi ki saçımı çektim ve arasındaki fark 1 karış filan ve saçlarım nemli, canlı ve hafiften renk geldi ciddi anlamda süper bir yağ üstelik ben 3 tl ye aldım simdi Hindistan ve Hint yağını almayı düşünüyorum.

 4. Sezgi 26 Haziran 2015 #

  Ben denedim 4 haftada en fazla 3 cm falan uzuyor deneyebilirsin bence.

 5. ezgi 11 Temmuz 2015 #

  Benim saçlarım omzumun biraz üstünde 2 aya kadar bu badem yağıyla en azından dirseklerime kadar gelebilir mi?

  • admin 16 Temmuz 2015 #

   Sevgili Ezgi, saçlar ortalama ayda 1.25 cm uzar. Yani sözünü ettiğin uzamaya herhangi bir yöntemle 2 ayda ulaşman mümkün değil.

  • Vortex 01 Nisan 2016 #

   Ahaahahaa.:D

  • melis 27 Mayıs 2016 #

   şaka mı hahahaahah

Bir cevap yazın