Yağlı Saçlar İçin Maske

Bazılarımızın saçları genetik olarak diğerlerinden daha yağlı olabilir. Bunun temel nedeni yağ bezlerinin daha fazla çalışmasıdır. Ancak saçların yağlanmasının tek nedeni fazla mesai yapan yağ bezleri değil. Gün boyu saçımızın maruz kaldığı hava kirliliği, toz, duman ve diğer çevresel faktörler saçlarımızın normalden daha kısa sürede yağlanmasına neden olabilir. Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa ve bu nedenle şekil vermekte zorlanıyorsanız evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal saç maskelerini kullanarak yağı azaltabilir, saçınızı daha yumuşak yapabilir ve sağlıklı bir parlaklık verebilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Maske Uygulamasından Önce Saçınızı ve Saç Derinizi Hazırlayın

Maskeyi uygulamadan önce saçı ve saç derisini derinlemesine temizlemek ve sonradan uygulayacağınız maskenin etkisini artırmak için önce maydanoz maskesini yapmanızı tavsiye ederim. Maydanoz maskesi saçı temizlerken saç derisini ve saç köklerini besler ve saçın sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.

Maydanoz maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 100 gram yıkanmış ve doğranmış maydanoz
  • 1 yemek kaşığı Hint yağı (yoksa badem yağı)
  • 1 su bardağı sirke

Doğranmış maydanozu yağla karıştırıp saç derinize masaj yaparak yayın ve 30 dakika bekletin. Maydanozu ve yağı temizlemek için yarım kova suya (2-3 litre) döktüğünüz 1 su bardağı sirkeyle saçınızı ve saç derinizi durulayın. Sirke ağır bir koku verecek ancak bu uygulamayı şampuan öncesi yapacağınız için dert değil. Saçınızı sirkeli suyla iyice duruladıktan sonra tercihen doğal/organik bir şampuanla yıkayın.

Maydanoz maskesinden sonra sirkeyle duruladığınız ve hafif bir şampuanla yıkadığınız saçınızdaki fazla suyu havluyla alın ve saçlarınız nemli kalsın. Şimdi aşağıdaki yağlar saçlar için özel maske seçeneklerinden birini uygulayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Doğal Maskeler

Saçın yağlanmasını geciktiren doğal maskelerin çoğunda yumurta, bal ve yoğurt olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni yoğurdun saçı ve saç derisini nemlendirerek özellikle saç derisindeki tahrişi önlemesi, balın saçı yumuşatması, yumurtanın ise saçı beslemesi ve görünümünü geliştirmesidir.

Yoğurt ve Yumurta Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 50 gram yağsız yoğurt
  • 1 yumurta

Yumurta ve yoğurdu iyice karıştırdıktan sonra yıkanmış ve nemli saçınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için ılık su ve hafif bir şampuan kullanın. Bu maskeyi saçınızı şampuanlamadan önce haftada 2 kez kullanabilirsiniz.


Bal, Yumurta Sarısı Maskesi

Bal ve yumurta sarısı maskesini düzenli olarak kullanırsanız hem saçınız daha az yağlanır hem de saçın görünümü fark edilecek kadar gelişir. Bu maskeden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız fiyatı normal bala göre daha yüksek olan organik bal kullanmanızı öneririm. Öyle 1 kg organik bal almanıza gerek yok. 100 gram bal bu maskeyi düzenli olarak yapsanız bile 1-2 ay idare edecektir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Saçınız kısaysa 1, uzunda 2 adet yumurta sarısı
  • 2 çay kaşığı bal

Yumurtayla balı iyice, yumurta köpürünceye kadar karıştırın. Daha sonra karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinize iyice yerdirin. Kalan karışımı saç diplerinden uçlara kadar sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Bu maskeyi saçınızdan tamamen çıkarabilmek için şampuandan önce ılık suyla iyice durulayın. Daha sonra nemlendirici içermeyen bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Son olarak maskeyi tamamen temizledikten sonra saç derisini derinlemesine temizleyen limonlu saç durulama suyunu kullanabilirsiniz. Bu durulama suyunu hazırlamak için 4 litre suya 2 adet limon sıkın. Limonlu suyla saçlarınızı duruladıktan sonra tekrar şampuanlamanıza gerek yok.

Not: Limonlu suyla saçınızı duruladıktan sonra güneşe çıkarsanız saçınızın rengi bir kaç ton açılabilir. Bunu istemiyorsanız güneşe çıkmayın veya limonlu suyla durulamayı pas geçin.

Karbonat ve Sirke Maskesi

Son yıllarda cilt bakım maskelerinden zayıflama reçetelerine kadar pek çok alanda kullanılmaya başlayan karbonatın saça faydası saç derisinin pH dengesini sağlamasından kaynaklanıyor. Bu maskeyi haftada 1 kez uygularsanız pH değeri dengelenen saç derisinin normalden fazla yağ üretmesinin önüne geçebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı karbonat
  • Yarım su bardağı sirke

1 kasede karbonat ve suyu macun kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. İstediğiniz kıvamı elde etmek için suyu bir anda kaseye dökmek yerine karıştırırken yavaş yavaş ekleyin. Kıvamı tutturunca karışımı saç derinize bol bol yayarak sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Sonra saçlarınızı ılık suyla (şampuan kullanmadan) durulayın.

Durulama suyu için sirkeyi 2-3 litre suya ekleyin ve saçlarınızı bu suyla durulayın. Sirke kokusu saçlar kuruduktan sonra gider ancak hemen dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve kokudan bir an önce kurtulmak istiyorsanız saçınızı şampuanlayabilirsiniz.

Saçtaki Yağı Almak İçin Hızlı Çözüm

Maske yapmak, saçınızı yıkamak ve kurutmak için vaktiniz yoksa ve saçlarınız çok yağlıysa kullanabileceğiniz pratik bir reçete daha var. Tuzluk veya biberliğe (içini iyice temizledikten sonra) bir parça mısır unu koyun. Sonra saç diplerine mısır ununu çok aşırıya kaçmadan (sonra temizlemesi zor olur) sanki yemeğe tuz eklermiş gibi dökün. Mısır ununun saç derisindeki yağı alması için 5 dakika kadar bekledikten sonra mısır ununu temizlemek için lavabonun üzerinde saçlarınızı fırçalayın. Bu yöntemi çok acil olarak saçınızdaki ve saç derinizdeki yağı almak için kullanabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın