Yıpranmış Saçlara Keten Yağıyla Bakım

Gençlik ve sağlığın sembolü olan hacimli, parlak saçlar yediğimiz yemeklerden kullandığımız saç bakım ürünlerine kadar pek çok nedenden ötürü zayıflayabilir, yıpranabilir ve dökülebilir. Böyle durumlarda önünüzde iki seçenek var. Birincisi; her ay belirli miktarda para harcamayı göze olarak profesyonel bakım yaptırmak veya pahalı saç bakım kozmetikleri almak, ikincisi ise; evde, doğal ürünlerle hazırlanan saç bakım maskelerini kullanmak. Keten yağı gibi doğal ve hesaplı ürünler düzenli olarak kullanıldığında yıpranmış saçları eski görünümüne kavuşturma da oldukça etkilidir.

Saçların Uzama Süreci

Saçların uzaması kalıtsal faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saç uzamasını hızlandıran, bilimsel olarak ispatlanmış herhangi bir yöntem ya da ilaç bulunmamasına karşın çıkan saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayan bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Düzenli bakımla uçların kırılması engellenebilir, saç kökleri güçlendirilerek dökülmesi azaltılabilir.

Saç kökleri, saç derisinin hemen altında bulunan keseye benzer yapılardır ve saç derisinde bulunan kan damarlarının taşıdığı oksijenle beslenir. Saçın kendisi tamamen ölü hücrelerden oluşur. Bu nedenle canlı olan kökü, saç bakımında büyük önem taşımaktadır. Saç derisinde yaşanan kuruluk ya da aşırı yağ, kökün iltihaplanması, gözeneklerin tıkanması gibi kökü ilgilendiren sorunlar aslında tüm saçın görünümü etkileyen sorunlardır.


Keten Yağının Saça Olumlu Etkileri

Keten yağı saç bakımında yeni kullanılmaya başlanan bir ürün değildir ve yüzyıllardır dünyanın farklı bölgelerinde sağlıklı saçlar elde etmek için kullanılmaktadır. Keten yağının elde edildiği keten tohumu üzerine yapılan bilimsel araştırmalar yağın, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile alfa-linolenik asit bakımından zengin olduğunu ortaya koymaktadır. Vücut tarafından üretilmeyen ancak gerekli olan bu yağlar ancak tüketilen gıdalar yoluyla alınabilmektedir. Keten yağı vücudun genel sağlığına olumlu etki yaparak, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıklara karşı direnci arttırarak dolaylı yoldan saç sağlığına da katkıda bulunur.

Keten yağını besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Yemekler dışında eczanelerde bulabileceğiniz keten yağı kapsüllerini doktorunuza danışarak düzenli olarak tüketebilir ve saçların görünümünü geliştiren gerekli yağ asitlerini eksiksiz olarak alabilirsiniz.

Saçlarda Harici Kullanımı

Gıdalar yoluyla aldığınız keten yağını direk saç üzerinde kullanmak isterseniz şampuandan sonra kullandığınız nemlendirici bakım kreminin içine katabilirsiniz. Bu saçlarınızın daha yumuşak olmasını ve nemlenmesini sağlayabilir. Ancak etkisinin kalıcı olmasını istiyorsanız en sağlıklı yol günlük beslenmenize keten yağını dahil etmektir.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın