Yumurta Akının Saça Faydaları

Zengin besin değeri ile yumurta akı saçların daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Yumurta akından, gün içinde ihtiyaç duyulan proteini ve tüm temel amino asitleri alabilirsiniz. Saç bakımı için evde hazırlanan çeşitli doğal maskelerde kullanılan yumurta akı sadece harici olarak kullanıldığında değil besin olarak tüketildiğinde de saça faydalıdır.

Saç dökülmesi yetersiz beslenme ile yakından ilgilidir ve vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin uzun süreler boyu eksik alınması saçları zayıflatır. Nedeni, %90-95 oranında kalıtsal olan saç dökülmesi eğer yetersiz beslenme nedeniyle görülüyorsa durumu tersine çevirmek için yumurta akı kullanabilirsiniz.

Yumurta Akında Saça Faydalı Ne Var?

Öncelikle çok iyi bir protein kaynağı ve başta da söylediğim gibi tüm amino asitleri içeriyor. Ayrıca E vitamini ile birlikte serbest radikallere karşı hücreleri koruyan selenyum ve potasyum, sodyum, kolin ve B vitaminleri yumurta akında bolca bulunuyor. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği ya da protein eksikliği nedeniyle dökülen saçları yumurta akı tüketerek durdurmak mümkün. Ayrıca düzenli protein almak saç köklerini güçlendiriyor ve koparak dökülmede dahil olmak üzere pek çok olumsuz dış etkene karşı koruma sağlıyor.


Yumurta Akının Aşırı Tüketimi

Yumurta akının saça ve genel sağlığa pek çok katkısı bulunurken, çiğ yumurta akı saç dökülmesini hızlandırabilir. Bunun nedeni çiğ yumurtada bulunan avidin adlı bileşendir. Avidin yüksek oranlarda alındığında saçlara faydası bilinen biotin’nin vücut tarafından emilmesini engeller. Biotin eksikliği durumunda ise saçlar zayıflar ve dökülme artabilir. Bu yüzden yumurta akının pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

, ,

Yumurta Akının Saça Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. arif 27 Ağustos 2017 #

    Sacim dokdugu icin sacimi kazittim hergun yumurta akini sac derime suruyorum 2 saat sonra yikiyorum ve haftaxa r sarimsak ve zeytinyağlı karisimi suruyorum olumsuz bir etki alirmiyim acaba

Bir cevap yazın