Yumurta Sarısıyla Saç Bakımı

Yumurta sarısıyla saç bakımının tarihi 1940’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Bu yıllarda kadınlar arasında yumurta sarısıyla hazırlanmış saç maskeleri ve yumurta sarısı içeren şampuanlar oldukça modaydı. Yumurta sarısının saça faydası, genel görünümünü geliştirerek saçların daha sağlıklı, parlak ve yumuşak olmasını sağlamasıdır. Ticari ve pahalı saç bakım serumlarına, hesaplı ve etkili bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Yumurta Sarısının Saça Faydaları Nelerdir?

Yumurta sarısında bulunan lesitin ve protein saçı nemlendirerek güçlenmesine yardımcı olur. İçerdiği kükürt ile kepeği azaltır. Saç nemlendiği için şekil vermek kolaylaşır ve daha parlak görünür. Yumuşayan saçlar kırılmaya karşı direnç kazanır.

Saça Nasıl Uygulanır?

Yumurta sarısıyla evde saç bakımı yapmak oldukça basit. Saç uzunluğunuza göre belirleyeceğiniz miktarda yumurta sarısını (kısa saçlar için 2 uzun saçlar için 3-4 yumurta sarısı yeterli olacaktır) bir kasede çırpın. Maskenin daha besleyici olması için 1 yemek kaşığı bal veya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Karışımı saçınıza eşit miktarda yayabilmek için önceden tutamlara ayırabilirsiniz. Yumurta sarısını kökten uçlara doğru sürdükten sonra 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık veya soğuk suyla şampuanlayabilirsiniz.


Yumurta sarısını saçınıza sürerken oturduğunuz yere ve kıyafetlerinize damlamasını engellemek için boynunuza büyük bir havlu sarabilirsiniz. Damlamaya karşı eski kıyafetler giymek ve oturduğunuz yere bir bez sermek de işinizi kolaylaştırabilir. Yumurta sarısını hazırlamak ve uygulamak için vaktiniz yoksa yumurta sarısı ve yağdan üretilen mayonezi kullanabilirsiniz.

Maskeyi saçınızdan çıkarmak için sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su yumurtayı pişirir ve bu sizi epey uğraştırabilir. Mümkün olduğunca soğuk su kullanmaya çalışın.

,

Yumurta Sarısıyla Saç Bakımı İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. sena 04 Eylül 2013 #

  Ne kadarda bir yapacağız bunu?

  • neşe 28 Aralık 2015 #

   Haftada 1 kez.

 2. hatice 24 Eylül 2013 #

  Ben saçımı yumurtayla yıkıyorum. acaba yumurta saç çıkarır mı?

 3. merve 14 Mart 2014 #

  Evet ya ne kadar bir yapıcaz?

 4. Damla 05 Mayıs 2014 #

  Saçın durumuna göre değişiyor çok yıpranmış ve kepekliyse hafta da 2 kez uygulamanız yeterlidir daha sonra hafta da 1 kez uygulayabilirsiniz.

 5. gamze 11 Eylül 2014 #

  Saçı yıkadıktan sonra koku oluyor mu?

 6. Nur 04 Haziran 2016 #

  saçı acayip yumuşatiyor daha ilk yıkamada hemde hissediyorsunuz ben uyguladim. Tavsiye ederim soguk suyla yikayinca daha iyi oluyor hemde kokusu da olmuyor soguk su da

 7. selin 14 Temmuz 2017 #

  Zaten yumurta sarısı direk şampuan olarak kullanılmalı yumurta sarısını sacımıza uygulayıp sonra şampuanlarsak şampuanın içerisindeki kimyasallar yumurtanın bıraktığı tüm etkileri yok edecektir

 8. Merve 22 Ağustos 2017 #

  Cok iyi sonuc aldım 🙂 anında parladıgını göreceksiniz . Sacınızı iyice yıkarsanız kokusu kalmaz 🙂

Bir cevap yazın