Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

Cilt üzerinde kullanıldığında besleyici ve yumuşatıcı etkisi bilinen zeytinyağı saçlarınız içinde aynı etkiyi sağlayabilir. Zeytinyağıyla saç bakımı için 10-15 dakika saç derisine parmak uçlarınızla masaj yaptıktan sonra kalan yağı dipten uçlara tüm saçınıza eşit miktarda sürebilirsiniz. Zeytinyağını saçta yarım saat bekletmek etkisini göstermesi için yeterli olacaktır. Bu doğal yağı pahalı saç nemlendirici ürünlere alternatif olarak haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Uygulanması

Zeytinyağını ıslak veya kuru saçta kullanabilirsiniz. Ayrıca yağı olduğu gibi saçlarınıza sürebilir veya kısık ateşte birkaç dakika ılıtabilirsiniz. Ilık zeytinyağı saç derisine daha çabuk işlediğinden tercih edilebilir.

Önce saçlarınızı geniş dişli bir tarakla tarayın. Geniş bir kaseye saçınızın uzunluğuna göre yeterli miktarda koyduğunuz zeytinyağına parmaklarınızı batırın ve saç derinize dairesel hareketlerle masaj yapmaya başlayın. Her seferinde az bir miktar yağ almak yağın damlamasını önleyecektir. 10-15 dakikalık, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak canlandıran masajdan sonra zeytinyağını saçınıza sürmeye başlayabilirsiniz.


Eşit miktarda sürmek için saçlarınızı tutamlara ayıyırıp kökten uçlara kadar iyice yedirerek sürün. Bu noktada sık sık sorulan “zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli” sorusuna vereceğim yanıt “en az 30 dakika” bekletilmelidir. Zeytinyağı saçınızdayken günlük işlerinizi yağın etrafa dökülmesinden endişe etmeden yapmak için plastik bir bone kullanabilir veya havlu sarabilirsiniz.

,

Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli? İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. Visitor 28 Aralık 2012 #

  Zeytinyağını ılıtıp kullanmak saça daha fazla nüfuz ediyor çok güzel bir fikir. Bu erken hasat ve soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağlarında besin değeri çok yüksek olduğu için bol vitaminli, keratin açısından yüksek ve saç için daha etkili oluyor. Saçta zeytinyağını 1 saat bekletebiliriz.İçine avokado ve bal da ekleyebiliriz.

  • Deniz 08 Şubat 2016 #

   Eğer zeytin yağı sabaha kadar sacimizda kAlsa bi zararı varmii

 2. sena 04 Eylül 2013 #

  Sonra yıkayacak mıyız saçımızı, şampuanla mı yıkayacağız? Bir de ben şey duydum kullandığın şampuanın içine bir damla zeytin yağ damlatıp kullanın diye doğru mu?

 3. ... 17 Şubat 2014 #

  Ben yıllardır kullanıyorum ve gayette sonucundan memnunum. Kuru saça sürüp 30 dakika bekletiyorum. Elinizle diplerine masaj yaparsanız köklere daha yararlı oluyor. Sonrada ılık suyla duruluyorum. 2 kez şampuanlıyorum. Çünkü zeytinyağı saçtan sadece duru suyla gitmez. Haftada 2 kez yapmıyorum ama yazın sıkca yapıyorum. O yüzden saçım daha bakımlı ve hızlı uzuyor.

 4. pembeli 24 Mayıs 2014 #

  Ben sacıma sıcak zeytinyağını kökten uca uyguladıktan sonra boneyle çevreleyip havluyla sarıp yatıyorum yaklaşık 20 saat falan saçımda bırakıyorum evden çıkmadığım günler ve soğuk suyla bitkisel şampuanımla masaj yaparak temizliyorum haftada 2 kez yapıyorum saçlarım yumuşacık parlak ve dolgunlaştı, bazen maskenin içine hint badem yağıda ekliyorum bence puf noktası maksimum bekletmekte herkese sağlıklı bir yasam dilerim sevgilerle.

  • Gamze 02 Temmuz 2015 #

   Teşekkür ederim yarım saattir net bir yorum arıyordum.

 5. pınar 27 Ekim 2014 #

  Pembeli’nin söylediği gibi maksimum bekletebildiğiniz kadar bekletin daha etkili oluyor bende en az 3 en fazla 6 saat bekletiyorum akşam yatarken yapamıyorum rahat edemiyorum. Çok faydalı yeni saçlar çıkartıyor ve o çıkan ufak saçları çok güzel uzatıyor.

 6. Destina 06 Mart 2015 #

  Merhabalar. Şimdi benim saçlarımda çok fazla düzleştirmeden dolayı aşırı kırıklar var ve bu yüzden uzamıyor. Argan yağı dediler denedim, zeytinyağı dediler denedim. Ama istediğim sonuca ulaşamadım. Bir öneriniz var mı?

Bir cevap yazın